THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

chat
Seçenekler

Bu yiyecekler sahurda yenirse, tok tutuyor

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
28-08-2010 11:03
#1
Bu yiyecekler sahurda yenirse, tok tutuyor

Bu yiyecekler sahurda yenirse, tok tutuyor
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı birdenbire değişiyor. Genelde sahurda ne kadar fazla yenilirse gün boyunca açlığın o kadar az hissedileceği düşünülür.
Uzmanlar, bu şekilde düşünen kişilerin farkında olmadan sağlıksız beslenmenin kapılarını araladıklarını söylüyor.

Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, uzun bir açlık sürecinin yaşandığı Ramazan ayında oruç tutanların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Sahurda, doğru besinleri tercih etmenin gün içinde açlığı önlediğini ve uyku isteğini azalttığını belirten Selçuk, örneğin bir haşlanmış yumurtanın tok tutacağını anlatıyor. Peynir, süt, yoğurt, ekmek, zeytin, ceviz içi, çorba veya komposto da tercih edilebilecek besinler arasında. Selçuk'a göre, çorba, ayran, süt veya komposto gibi sıvı içeriği yüksek besinler, tok kalmayı sağlayıp sıvı gereksinmesini karşılıyor.

Pide, lezzetli olmakla birlikte iştah açıcıdır: Ramazan pidesi beyaz undan yapıldığı için kalorisinin diğer ekmeklere göre daha fazla. Şefika Selçuk, pidenin yedikçe iştahı artırdığını, hızlı depolanıp kişide yağlanmaya sebep olduğunu söylüyor. Oruç tutulurken hareketsizlik yaşandığını belirten Selçuk, "Enerji harcamayan vücutta yağlanma ve depolama artar. Pide, tıpkı pilav gibi iştah açıcıdır. Çabuk acıktırması, tok tutmamasından dolayı şeker hastaları için uzak durulması gereken bir besindir." diyor.

Meyve ve kuruyemiş tokluk hissi sağlar: Selçuk'a göre sahurda sağlıklı ve kaliteli beslenmenin en doğru yolu kahvaltı yapmaktan geçiyor. Süt, yumurta, peynir, tam buğday ekmeği, ceviz içi ve tatlı olarak meyve ya da tahin pekmez yenilebilir.

Sıvı alımını asla ihmal etmeyin: Uzmanlar, kadınların günlük ortalama sıvı ihtiyaçlarının 2,7 litre, erkeklerin ise 3,7 litre olduğu bilgisini veriyor. Bunun 12-14 bardağının su, geri kalan kısmının ise soda, ayran, çorba, komposto gibi sıvı gıda ve içecekler ile sebze meyveden karşılanması gerekiyor.

Susuz kalan vücudun yorgunluk, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde zorluk, sersemlik ve sıcaklık hissine sebep olduğunu belirten uzmanlar, hem sahura kalkılınca hem de iftardan sonra yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerektiğini söylüyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler