İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sınav Kaygısı

tehlike80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
2.390
Konular:
484
Teşekkür (Etti):
161
Teşekkür (Aldı):
430
Ticaret:
(0) %
21-10-2010 18:50
#1
Sınav Kaygısı
Sınav Kaygısı Ve Baş Etme Yolları"
Sınavlar kaygısız olmaz, ama bu belirli sınırlar içinde tutulmalıdır.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülten Seber, "Sınavlar kaygısız olmaz, ama bu belirli sınırlar içinde tutulmalıdır" dedi.

Prof. Dr. Seber, ESOGÜ Necla Özdemir Konferans Salonu'nda verdiği "Sınav Kaygısı ve Baş Etme Yolları" konulu konferansta, herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal duygu kaygının, yaşamın doğal parçası olduğunu kaydetti.
İnsanların dünyaya geldiği günden itibaren bir öğrenme süreci içine girdiğini ifade eden Prof. Dr. Seber, şöyle konuştu: "Bu süreç, yaşamımızın sonuna kadar devam eder. Öğrenme, kişinin yaşamını sürdürebilmesi ve yaşamdan doyum alabilmesi için, tüm bilgi, eylem ve becerilerin dünyaya geldikten sonra kazanılma sürecidir. Öğrenilenler, kişinin birikimini oluştururken, öğrenilenlerin belli bir amaca yönelik kullanılması, performansı ortaya koyar. Başka bir deyişle performans, kişinin akıl, duygu ve davranış düzeyinde kazanmış olduğu şeylerin, belli bir durum ve belli bir zaman kesitinde, eylemsel olarak ortaya konulan şeklidir."
Prof. Dr. Seber, belli bir alanda insanın performansının en iyi olduğu durumun, onun o alanda verilen potansiyelin tümünü eyleme dönüştürebildiği durum olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Ancak zaman zaman çeşitli iç ve dış etkenler nedeniyle gerçek potansiyelin performansa dönüşmesi güçleşir. Bu etkenlerden biri yüksek kaygıdır. Öyleyse herhangi bir alanda başarılı olabilmek için hiç kaygı yaşamamak mı gerekir? Hayır. Her duygu gibi kaygı da kişinin yaşamını sürdürebilmesi ve yaşamdan doyum sağlayabilmesi için gereklidir. Öyleyse amacımız kaygıyı tümüyle ortadan kaldırmak değil, kaygıya yenik düşmemek ve yaşanılan kaygıyı belli bir düzeyde tutarak onu kendi yararımız için kullanabilmektir. Kaygı, kişinin bir uyaranla karşı karşıya kaldığında yaşadığı, bedensel, duygusal ve zihinsel değişimlerle kendini gösteren bir uyarılmışlık halidir."
Sınav kaygısının kişinin sınav sonucunda elde edeceği akademik başarısızlığı genelleyerek bunu kişiliğinin başarısızlığı olarak algılamasından kaynaklanan yoğun kaygı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Seber, bu kaygının, bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasına engel olduğunu ve başarının düşmesine yol açtığını dile getirdi. Prof. Dr. Seber, şunları söyledi: "Öğrenciler için sınava girmek stres dolu ve kaygı yaratan bir durumdur. Her öğrenci, sınava bağlı olarak kaygının etkilerini değişik şekillerde yaşar ve hisseder. Aslında bir miktar kaygı yaşamanın, en iyi performansı göstermede olumlu etkileri vardır. Yaşanan kaygı sırasında salgılanan adrenalin miktarının, uyarıcı etkisi ve dikkati odaklamada önemli rolü vardır. Sınavlar, kaygısız olmaz, ama bu belirli sınırlar içinde tutulmalıdır. Öğrencilerin sınav kaygısı konusunda ailelere çok önemli görevler düşüyor. Çünkü sınav önemlidir, sınavsız bir hayat olmuyor. Ancak, sınavın anlamını çok aşırı ve abartılı bir şekilde kabul ederse kişi, sınav amacını aşıp sadece sınavın kıymetli olmasını ortaya çıkar. Ancak, kıymetli olan, sınav sonunda kişinin amacına ulaşmasıdır. Veliler ve okul ortamı bu konularda çok önemli. Öğrenciler sınav kaygısını dozunda yaşasın. Sınava önem verilmeli, ancak derecesi iyi ayarlanmalıdır."
TRT

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı