İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sinir Sistemi Hastalıkları Teşhisinde Bir İlk

tehlike80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
2.390
Konular:
484
Teşekkür (Etti):
161
Teşekkür (Aldı):
430
Ticaret:
(0) %
25-10-2010 21:52
#1
Sinir Sistemi Hastalıkları Teşhisinde Bir İlk
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ LABORATUVARLARINDA, BEYİNDEKİ SİNİR HÜCRELERİ ARASINDAKİ İLETİYİ SAĞLAYAN MADDELERİN DÜZEYİ ÖLÇÜLEBİLECEK -A.Ü ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. HACIMÜFTÜOĞLU: ''DÜNYADA ÇOK AZ SAYIDAKİ LABORATUVARIN TÜRKİYE'DEKİ TEK ÖRNEĞİ ERZURUM'DA KURULDU'' -''KRONİK AĞRI, PARKİNSON GİBİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARININ TEŞHİSİNDE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN LABORATUVARIMIZ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNE DE KATKI SAĞLAYACAK''
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalında, Türkiye'nin ilk bilgisayarlı sensör teknoloji-voltometre laboratuvarı kuruldu. Laboratuvar, sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisine büyük katkı sağlayacak.
Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 500 bin YTL'ye mal olan laboratuvarın Türkiye'de alanındaki tek örnek olduğunu belirtti.
TÜBİTAK ve Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü'nün katkılarıyla kurulan laboratuvarda beyindeki sinir hücreleri arasındaki iletiyi sağlayan maddelerin düzeylerinin ölçüldüğünü anlatan Doç. Dr. Hacımüftüoğlu, ''Laboratuvarımızda deneysel olarak parkinson, alzheimer veya kronik ağrı gibi sinir sistemi hastalıklarının sebepleri ortaya konulacak ve istenirse tedavilerine de katkı sağlanacak'' dedi.

-''ÖNCE HAYVANLARDA SONRA İNSANLARDA''-

Laboratuvarda elektrotlar vasıtasıyla beynin istenilen bölgesine girilebildiğini anlatan Hacımütfüoğlu, şunları söyledi:
''Bu laboratuvarın kurulması parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarının tedavisine katkı sağlayacak. Önce deneysel yapılacak çalışmalar sonra insanlarda kullanılabilecek. Burada elektrotlar vasıtasıyla beyinin istenen bölgesine giriliyor ve o bölgelerde sinir hücreleri arasındaki iletiyi sağlayan maddelerin düzeylerinin saniye saniye analizi yapılabiliyor. Hastalığa neden olan maddenin analizi yapılabiliyor ve istenirse o madde yerine konulabiliyor. Şu anda teşhis ve tedaviler hayvanlarda yapılacak. Telemetrik yani kablosuz sistem geliştirildikten sonra insanlarda teşhis ve tedavi çalışmaları başlatılacak.''
Laboratuvarda deneysel olarak telemetrik sistem çalışmalarının ABD'nin Ohio State Üniversitesi'yle ortak yürütüldüğünü anlatan Hacımüftüoğlu, ''Kablosuz yani telemetrik sistem çalışmalarının yapılabilmesi için Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Robert Stephens ile 4 yıldır çalışıyoruz. Bu çalışmalar sonuçlanınca insanlarda da sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çok önemli gelişmeler elde edilebilecektir'' diye konuştu.

-DÜNYADA İLK ÇALIŞMA OLACAK-

Laboratuvarda nöron hücreleri üzerinde çalışılacağını kaydeden Hacımüftüoğlu, şöyle devam etti:
''Şu anda laboratuvarlarımızda beyin hücreleri dış ortamda yaşatılmakta. Bu sistemi dış ortamda yaşayan hücrelerde kullanarak dünyada hiç yapılmamış olan bir çalışmada kısa süre içerisinde deneyeceğiz. Çalışma dünyada bu alanda yapılmış ilk çalışma olacaktır. Bu sistem sayesinde beyindeki hücrelerin tek tek değerlendirilmesiyle önemli bilgiler elde edilebilecektir.''

-ABD'Lİ BİLİM ADAMI-

Laboratuvarın önemine dikkati çeken Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Robert Stephens, ''Beyin hücreleri arasındaki iletiyi sağlayan maddelerden glutamatın voltometriyle ölçümü dünyada 5 merkezde yapılabilmektedir. Bu laboratuvarlardan birisi de Erzurum'da kurulmuştur'' dedi.
Bu sistem saniye saniye glutamat hakkında bilgi verdiğini kaydeden Prof. Dr. Stephens, şunları söyledi:
''Dr. Hacımüftüoğlu laboratuvarını başarıyla kurmuştur. Bu sistemle saniye saniye glutamat hakkında bilgi alınmaktadır. Glutamat, kanser kemoterapi ağrısı, parkinson gibi hastalıklarda çok önemlidir. Bu laboratuvar yeni tedavilerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bildiğimiz kadarıyla bu laboratuvarın eşi Avrupada sadece bir merkezde, ABD'de ise henüz birkaç merkezde var. Hacımüftüoğlu'yla birlikte bu konuda ay içinde 34. Fizyoloji Kongresine katılan Türk bilim adamlarına kurs verdik. Çok sayıda ortak projeyi daebu laboratuvarla birlikte yürütmeyi planlamaktayız.'' (AA)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı