TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Burnuna kötü koku mu geliyor?

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
1045
Ticaret:
(0) %
25-11-2010 20:10
#1
Post
Burnuna kötü koku mu geliyor?


Kokunuzla etrafınızı rahatsız etmemek için sürekli deodorant sıkıp fırsat buldukça duşa mı giriyorsunuz?
Uzmanlara göre bu 'takıntılı' durum, 'Olfaktor Referans Sendromu' adlı bir psikolojik hastalığın habercisi olabilir. Sevil'in dergisi, yaygın olarak bilinmeyen bu psikolojik sorunu mercek altına aldı...
Olfaktor Referans Sendromu'nun etkisi altında olan kişi; öncelikle kendisini suçladığı için çözümlerini de kendi başına halletmeye çalışır. Hasta, neredeyse 10 dakikada bir dişlerini fırçalar ve durmadan kıyafet değiştirir, sürekli duş alır. Bu şekilde kokunun üstesinden gelmeye çalışır.
Kişinin iç dünyasını da etkileyen bu rahatsızlık, hastanın asosyal olmasına neden olur. Hasta, kötü koktuğu düşüncesiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınır. Kimi zaman bu durum, kendini ifade etmesinde bile zorluk yaşamasına sebep olur. Son yıllarda hızla sayısı artan 'koku sanrısı', yüzde 75 oranında erkeklerde görülüyor ve genelde 25 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Bu psikolojik sorunun t edavisinde, ilaçla birlikte davranış terapisi de uygulanan hastalığa kadınlarda daha az rastlanıyor.
Olfaktor Referans Sendromu, temelinde bir koku sanrısı ve bu hastalığa sahip kişilerin hayatı işkenceye dönüşüyor.

Hasta, bulunduğu her ortamda koku yaydığını düşünüyor. Dolayısıyla kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınıyor. Kafalarında tek bir şeye saplanıyorlar, o da yaydıkları kokuyla çevrelerine verdikleri rahatsızlık oluyor.

Bu tutum zamanla ileri safhalara ulaşıyor ve hasta karşısındaki kişinin hareketlerinden başka anlamlar çıkarmaya başlıyor. Bunu da her halükarda yaydığı kötü kokuya bağlıyor.

Sabah

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler