İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

ruhsal sorunlar ve cinnet...

bozkurt_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2010
Nereden:
Özel Kuvvetler Komutanlığı.MAK
Yaş:
25
Mesajlar:
2.750
Konular:
1432
Teşekkür (Etti):
292
Teşekkür (Aldı):
450
Ticaret:
(0) %
18-12-2010 12:51
#1
ruhsal sorunlar ve cinnet...
ruhsal sorunlar ve cinnet...

Ruhsal sorunların doruk noktası olan cinnet geçirmenin birden bire ortaya çıkmadığı, yoğun bir birikimin sonucu olduğu belirtildi.
Depresyon ve Panik Atak Merkezi (DEPAM) uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, Online Sağlık'a yaptığı açıklamada, Türkiye'de cinnet geçirenlerin hemen her zaman aileden kişilere ya da bir şekilde yakın ilişki içerisinde olduklarına zarar verdiklerini belirtti.
Dr. Nihat Kaya, İskandinav ülkelerinde ve ABD'de ise hedefin genellikle yabancılar ya da rastgele kişiler olduğunun altını çizdi. Cinnet geçirenlerin bir kısmının amaçlarının geride kalanlara ders vermek olduğunu belirten Dr. Kaya, onların insanlara yaşayabilecekleri en büyük acıyı çektirmek istediklerini kaydetti.
Depresyon geçiren insanların hedeflerine ulaşmak için kendilerinkini dahil başkalarının canına kıymak istediklerini ifade eden Nihat Kaya, alkol ve madde bağımlılığı nedeni ile yaşadıkları sanrılar sonucunda cinnet geçirdiklerini vurguladı.
Şizofrenlerde ise kontrol edemedikleri içsel bir ses ya da dürtünün onları böyle eylemlere girişmeye yönlendirebileceğine değinen Kaya, cinnetin altında temeli çürük ancak şişirilmiş özgüven duygusunun yattığını söyledi.

KATLİAMIN EN ÖNEMLİ NEDENİ AŞIRI SEVGİ
Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, cinnet olaylarının bireysel bir olay olduğunu, bunları doğrudan sosyal nedenlerle açıklamanın doğru olmayacağını belirtti. Kaya, derin sosyal ve ekonomik kriz durumlarında yaşanan hayal kırıklıkları, umutsuzluk ve çöküntü gibi sorunların saldırganlık veya şiddet eğilimlerinde tetikleyici rol oynadığına işaret etti.
Çok sakin, hoşgörülü, sevecen, hayat dolu bir insanın bile günün birinde cinnet geçirmesine şaşılmaması gerektiğini ifade eden Kaya, "Yaşam koşullarının ağırlığı ya da ailevi sorunlar başta olmak üzere yaşanan sıkıntılar önce ruhsal problemlere, ardından depresyona, önlem alınmadığı takdirde ise ruhsal sorunların en doruk noktası olan cinnet geçirmeye kadar varabiliyor" dedi.
Cinnet geçirip, ailesini de adeta katledenlerin ilk etapta onlardan nefret ediyor olabileceği izlenimi verdiğine işaret eden Dr. Nihat Kaya, "Oysa, bu zaman zaman nefretten kaynaklansa da çoğunlukta en önemli neden aşırı sevgidir. 'Bu hayattan hep birlikte kurtulalım. Benden sonra onlar perişan olmasın' düşüncesiyle bu eylemi gerçekleştirirler" diye konuştu.
Türk erkeklerinde yaygın olarak görülen, "namus ve şeref" duygularının ağır bastığına da dikkat çeken DEPAM uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, kendini aşırı değerli gören kişilerin gösterdiği savunmacı davranışın da cinnete neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı