TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Genetiği bırak, yaşam biçimine bak

bozkurt_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2010
Nereden:
Özel Kuvvetler Komutanlığı.MAK
Yaş:
25
Mesajlar:
2.750
Konular:
1432
Teşekkür (Etti):
292
Teşekkür (Aldı):
450
Ticaret:
(0) %
18-12-2010 16:26
#1
Genetiği bırak, yaşam biçimine bak
Genetiği bırak, yaşam biçimine bak

Kalp damar hastalıkları konusunda ”kötü bir aile geçmişine” sahip olanlar, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürerek kendilerini risklerden uzak tutabiliyor.
ABD’de yayımlanan, ”Kalp hastalıklarında genetik miras mı, yoksa yaşam alışkanlıkları mı daha etkili” sorusuna yanıt arayan geniş çaplı iki araştırma, kalp damar hastalıklarından korunmada, yaşam biçiminin, genetik mirastan çok daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Amerikan Kalp Birliği’nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Oturumu’nda sunulan ve internette yayımlanan iki araştırmaya göre, orta yaşlarda kendini hissettiren kalp damar hastalıkları, ”genlerimizin bize hediyesi” olmaktan çok, çocukluğumuzdan orta yaşa kadar geçen döneme kadar nasıl yaşadığımıza bağlı olarak kendini gösteriyor.

Araştırmalar, ilk gençlik günlerinden başlayarak sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimseyenlerin, ailelerinde kalp hastalıkları bulunsa bile, orta yaşlarda kalp damar
hastalıklarına ilişkin sorun yaşama olasılıklarının, ailelerinde kalp hastalığı geçmişi olmayan, ancak ”5 altın kuralı” uygulamayanlara oranla düşük olduğunu ortaya koyuyor.
AA

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler