İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

“Kanser insan yapımı bir hastalık''

bozkurt_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2010
Nereden:
Özel Kuvvetler Komutanlığı.MAK
Yaş:
25
Mesajlar:
2.750
Konular:
1432
Teşekkür (Etti):
292
Teşekkür (Aldı):
450
Ticaret:
(0) %
18-12-2010 16:28
#1
“Kanser insan yapımı bir hastalık''
“Kanser insan yapımı bir hastalık''

İngiltere’de yapılan bir araştırma, kanserin modern hayatın aşırılıklarının yol açtığı ''insan yapımı'' bir hastalık olduğunu ortaya koydu.Araştırmacılar, antik Mısır ve Güney Amerika'daki bin kadar mumya üzerinde yaptıkları incelemede, sadece bir avuç eski çağ insanının kansere yakalandığını belirledi. Günümüzde ise neredeyse her üç ölümden biri kanserden. Daily Telegraph'ta yayınlanan haberde araştırmacılar, kanserin ana nedeninin modern yaşam ve sanayinin yol açtığı kirlilik olduğunu, bunun doğal olarak oluşan bir hastalık olmadığı sonucuna vardı.

Kanser seviyesinin Sanayi Devrimi'nden bu yana başta çocukluk dönemi kanserleri olmak üzere önemli ölçüde yükseldiğinin belirlendiği araştırmada, bu artışın sadece ömrün uzamasından kaynaklanmadığı da belirlendi.

MODERN YAŞAMIN YARATTIĞI MODERN BİR HASTALIK

Manchester Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Rosalie David, ''Sanayileşmiş ülkelerde kanser, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedeni. Ancak antik dönemlerde bu hastalık çok nadir görülüyordu. Doğal hayatta kansere sebep olacak bir şey yoktu. Dolayısıyla bunun, beslenme ve yaşam biçimimiz ve kirlilikten kaynaklanan insan yapımı bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca kanser modern yaşamın yarattığı modern bir hastalıktır'' dedi.Prof David ile Prof. Michael Zimmerman, kanserin geçmişe doğru izini sürmek için 3000 yıl önceki mumyalarla fosillerde ve antik tıbbi kayıtlarda inceleme yaptı. David ve Zimmerman, tüm bu örneklerde dokular üzerinde yapılan mikroskopik incelemede sadece 5 habis tümöre rastladı.

Zimmerman, antik toplumlarda tümöre ameliyatla müdahale olmadığı için mumyalarda tümör kalıntılarının mutlaka bulunması gerektiğine işaret etti. Zimmerman, tümörlerin zaman içinde yok olmuş olabileceği argümanını, ''deneysel çalışmaların kanserli tümörlerin normal dokulardan dahi iyi korunduğunu gösterdiğini'' belirterek reddetti.

FOSİL KALINTILARINDAKİ KANSER HÜCRELERİ

Nature Reviews Cancer dergisinde yayınlanan araştırmada, fosil kalıntılarında da kanser vakasının çok seyrek olduğunun görüldüğü belirtildi. Araştırmacılar, 17 yüzyıla kadar meme kanseri ve diğer kanserlerle ilgili bir tanımlamaya da rastlamadı.
Araştırmacılar, damar sertliği ve kireçlenme gibi modern çağın yaştan kaynaklanan diğer hastalıklarıyla ilgili vakaların antik dönem insanlarında da görülmesinin ise "antik insanların kansere yakalanacak kadar uzun yaşamadıkları argümanını ortadan kaldırdığını" kaydetti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı