İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Libyalı Hastalar Türkiye'de Tedavi Edilecek

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
18-12-2010 20:04
#1
Libyalı Hastalar Türkiye'de Tedavi Edilecek


Türkiye ile Libya arasında sağlık alanında yapılacak işbirliği çerçevesinde Libyalı hastalar Türkiye'deki özel hastanelerde tedavi edilecek

Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Muhammed Mahmud Hicazi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında sağlık alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Akdağ imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasında sağlık alanındaki ilişkilerin süratle gelişeceğini söyledi.

Anlaşmayla önemli konuların bir eylem planına bağlandığını anlatan Bakan Akdağ, iki ülkeden görevlendirilen koordinatörlerin yapacağı çalışmalar sonrası işbirliği konularının netleşeceğini bildirdi.

Görüşmede Libya'da halen Fransa, İngiltere, İtalya gibi ülkelerle ortak yönetilen hastane modellerinin incelenerek, bunun Türkiye ile de hayata geçirilmesinin kararlaştırıldığını belirten Akdağ, bu ülke ile ayrıca Libya'dan hastaların Türkiye'ye tedavi için gönderilmesi konusunda da mutabakata varıldığını söyledi.

Akdağ, Türkiye'deki özel hastanelerin sağlık hizmetlerine ilişkin fiyat ve koşulların listesinin hazırlandıktan sonra Libyalı yetkililere iletileceğini kaydetti.

LİBYA SAĞLIK VE ÇEVRE BAKANI HİCAZİ

Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Hicazi de Akdağ ile verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, imzaladıkları mutabakat zaptının hayata geçirilmesi için samimi bir iradeye sahip olduklarını ifade etti.

Libyalı hastaların Türkiye'de tedavi görmelerine ilişkin nasıl bir sistemin işleyeceği sorusu üzerine Hicazi, ülkesinde yurt dışında tedavi görecek hastalarla ilgili karar veren üç referans merkezi bulunduğunu anlattı.

Bunların, tedavileri Libya'da mümkün olmayan hastaları yurt dışına gönderme kararı verebildiklerini ifade eden Hicazi, halen İtalya, Mısır, Fransa, Ürdün ve Almanya'daki hastanelerle söz konusu üç referans merkezinin anlaşmaları olduğunu söyledi.

Akdağ'ın görüşmelerinde Türkiye'deki sağlık hizmetinin kalitesi ve fiyatlarıyla ilgili bilgiler aktardığını bildiren Hicazi, bu üç merkezin Türkiye'deki hastanelerle anlaşma yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Kendilerine Türkiye'den bu konuda istatistiksel bilgiler gönderileceğini belirten Hicazi, gelecek bilgiler ışığında ülkesinden Türkiye'ye hastaların yönlendirileceğini kaydetti.
Hicazi özellikle kanser, tümörlerin tedavisi, transplantasyon, ilik nakli ve açık kalp ameliyatı gibi dallarda Libyalı hastaların Türkiye'de tedavi görebileceklerini söyledi.

Ülkesinde sağlık alanında atılımlar yapıldığını kaydeden konuk bakan, ülkesindeki sağlık sisteminin belirli bir seviyeye ulaşıncaya kadar yurt dışına hasta göndermeyi sürdüreceklerini de belirtti.

Sağlık Bakanı Akdağ da Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin kapsayıcılığı ve kalitesinin Avrupa ile rekabet edecek düzeyde olduğunu, bununla birlikte fiyatların da bu ülkelerden düşük olduğunu söyledi.

Akdağ, komşu ülkelerden gelen hastalara Türkiye'de hizmet verirken bu ülkelerdeki sağlık sisteminin gelişmesi için de katkı vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı