TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Apartmanlardaki Çocuklar Risk Altında!

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
18-12-2010 20:11
#1
Apartmanlardaki Çocuklar Risk Altında!Apartmanlarda yaşayan çocukların sigara dumanına yüzde 45 oranında daha fazla maruz kaldıkları belirlendi.

BBC'de yer alan habere göre, Harvard ve Rochester Üniversiteleri'nde görevli araştırmacılar, apartman dairelerinde dumanın duvarların arasından ve ortak kullanılan havalandırma sistemlerinden sızdığını belirterek, bu nedenle apartmanda yaşayan çocukların müstakil evdekilere oranla yüzde 45 daha fazla sigara dumanına maruz kaldığını tespit ettiler.

Yaklaşık 5 bin ******n kan örneklerinde cotinine maddesi (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde)nin seviyesini test eden araştırmacılar, çocukların yüzde 73'ünün pasif içicilikten oluşan dumana maruz kaldığını belirlediler.

Ayrıntılı olarak, bloklar halindeki apartmanlarda yaşayan çocukların yüzde 84,5'inin, birbirine bitişik evlerde oturanların yüzde 79,6'sının ve müstakil evlerde oturanların ise yüzde 70,3'ünün sigara dumanına maruz kaldığı açıklandı.

Bitişik evdeki komşunuz sigara içtiğinde dumanın duvarlardan sizin yaşadığınız eve geçtiğini söyleyen araştırmacılar, apartmanlarda ise bu etkinin daha da büyük olduğunu, sigara dumanının tüm binaya yayıldığını ifade ettiler.

Daha önce yapılan bir çalışma da çok düşük düzeydeki pasif içiciliğin bile hastalık ve ölüme yol açan neden olduğu belirlenmişti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler