İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sözleşmeli memura müjde

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
21-12-2010 16:51
#1
Sözleşmeli memura müjde


Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada mahkeme, sözleşmeli personelin il içi tayin yapabilmesine hükmetti.

İzmir Ödemiş Devlet Hastanesinde görev yapan sendika üyesi sözleşmeli sağlık çalışanının, Kiraz Devlet Hastanesine eş durumu tayini için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada İzmir Bölge İdare Mahkemesi sözleşmeli memurun il içinde tayin hakkının olduğuna karar verdi.

Kararda il içinde tayin talep eden sözleşmeli personelin bu isteğinin “Sözleşmeli personelin eş durumuna istinaden il içi tayininin mümkün olmadığı” gerekçesiyle reddedildiği hatırlatıldı. Mahkeme kararında sözleşmeli personel ile ilgili bakanlar kurulu kararında sözleşmeli personelin 1 yıl çalışması, geçiş yapacağı ilde boş pozisyon olması ve kamu personeli olan eşinin kurum içi yer değişikliği olmayan veya zorunlu yer değiştirmeye tabi bir görevde bulunması kaydıyla eş durumundan tayininin yapılabileceği hatırlatıldı. Sözleşmeli memurların eş durumu nedeniyle il içi tayininin yapılmasına engel bir yasal düzenleme bulunmadığına hükmetti.

TAYİN TALEBİNİN KABUL EDİLMEMESİ HUKUKA AYKIRI

Tayin talebinin bakanlar kurulu kararı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar veren mahkeme tayin isteminin kabul edilmemesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek söz konusu tayinin reddedilmesi işlemini iptal etti. Mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Aynı ilde ama birbirine uzak iki ilçede çalışmak zorunda bırakılan sözleşmeli memur eşler ayrı yaşamaya mahkûm ediliyorlar.

İl içinde tayin yapmalarına izin vermiyorlardı. Kazandığımız bu davada mahkeme bunun yasal bir dayanağının olmadığını ortaya koymuştur. Bu açıdan önemli bir kazanımdır. Emsal bir karardır. İdareler il içinde tayin isteyen sözleşmeli çalışanların taleplerini karşılamalıdırlar” dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı