THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

SGK faiz gelirinden vazgeçiyor!

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
0
376
21-12-2010 16:52
#1


Kurum, yanlış hesaplama sonucu emekli, yaşlılık, dul ve yetim aylığı ödediği vatandaşlardan parasını %50 faizle geri istiyordu. Yayınlanan yeni yönetmelikle artık vatandaştan gecikme faizi istenmeyecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yıllarca şikayet edilen ve vatandaşları mağdur eden yüksek faiz uygulamasından da vazgeçiyor. Kurum, yanlış hesaplama sonucu emekli, yaşlılık, dul ve yetim aylığı ödediği vatandaşlardan parasını yüzde 50 faizle geri istiyordu. Kurumun kendi hatasından kaynaklansa dahi ödenen paralar 3 ay içinde ve yüzde 50 faizle vatandaştan geri isteniyordu.

SGK yayınladığı yeni yönetmelikle artık vatandaştan Amme Alacakları Kanunu’na göre gecikme faizi isteyecek. Ayrıca kurumun hatası sonucu ödenen aylıkların geri alınması için vatandaşa verilen süre 3 aydan 24 aya çıkarılıyor. Vatandaşlar, kuruma faizsiz olarak 24 ay eşit taksitlerle geri ödeme yapabilecekler. SGK, aylık bağlamada, vatandaşların gerçeğe uygun olmayan belge ibraz ettiklerinin anlaşılması halinde suç duyurusunda bulunulacak.

YABANCI ÖĞRENCİ SİGORTALI OLACAK

Türkiye’de yükseköğrenim gören yabancıların da sağlık sisteminden faydalanmasının önünü açıyor. Türkiye’de yükseköğrenim için bulunan gençlerin kamunun sunduğu sağlık sisteminden yararlanması için gerekli bir yıl yaşama şartı kaldırılıyor. Yabancı öğrenciler, bundan böyle Türkiye’ye gelir gelmez öğrenimleri sürecince asgari ücretten prim ödemek şartıyla Genel Sağlık Sigortası sisteminden yararlanabilecek. Söz konusu rakam halen 760,5 lira olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplandığında 91 lira olarak hesaplanıyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler