THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Sağlık Bakanlığı Champix'i Savundu

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
0
1227
14-01-2011 21:41
#1


Sağlık Bakanlığı, vareniklin etken maddeli ilacın Türkiye'de Champix adı ile 2008 yılından bu yana olduğunu ve 70 binden fazla kullanımda sadece bir intihar olayı yaşandığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; bugün gazeteler ve internet sitelerinde yayınlanan 'Bakanlık tarafından ücretsiz dağıtılan, Champix sigara bıraktırma ilacının, intihar eğilimine ve intihara yol açtığı' ve 'Bakanlıktan ücretsiz intihar ilacı' başlıklı haberlerle ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu bildirildi.

Açıklamada; tütün kullanımının, dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedeni olduğu ve dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne sebep olduğu aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın, artan sigara tüketimi ve sigaranın sağlığa zararlarına dikkat çekecek politikalar ile tütün kullanımını azaltmaya yönelik uygulamalarda çok önemli başarılar elde ettiği ifade edilen açıklamada, "Bunların başında Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanun yapılarak Dumansız Hava Sahası adıyla yürüttüğü kampanya ile sigara ve tütün ürünlerinin kullanılamayacağı alanları belirlemiş, medyamızın da bu konudaki desteğiyle, insan yaşamı ve sağlığı adına önemli bir mücadeleyi toplum adına hayata geçirmiştir." denildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından ALO 171 adıyla Sigarayı Bıraktırma Hattı'nın kurulduğu hatırlatılan açıklamada, "Başvuran vatandaşlarımızı, uzman sağlık ekibi bulunduran sigara bırakma polikliniklerine yönlendirerek ücretsiz tedavi ve ilaç desteği sağlamıştır. Sadece iki ay içerisinde 200 binden fazla başvurunun olması bu konunun ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir." ifadelerine yer verildi.

Sigara bırakmaya destek amaçlı vareniklin etken maddeli ilacın tedavi sırasında hekimlerin uygun gördüğü hastalara ücretsiz verileceği ve ilaç kullanımının hekim kontrolünde takip edileceği belirtilen açıklamada şu görüşler aktarıldı:

"Haberlere konu olan vareniklin etken maddeli ilaç Türkiye'de Champix adı ile 2008 yılından bu yana ruhsatlıdır. Söz konusu ilaç Amerika ve Avrupa'da da ruhsatlıdır. İlacın neden olduğu tüm şikâyetler, ilacın Kısa Ürün Bilgisi(KÜB)'nde yer almış yan etkilerdir. Bu şikâyetler ile ilgili uyarılar, ülkemizde de onaylı olan KÜB'de kara kutu içerisinde yer almaktadır. Ruhsat aldığı tarihten bu yana ülkemizde 70 binden fazla kullanılan ilaç ile ilgili Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildirilen, sadece bir intihar düşüncesi vakası, bir halüsinasyon vakası, bir de anormal rüya görme vakası yaşanmıştır."

Açıklamada, Avrupa ve ABD'de konu ile ilgili güncel olarak yayımlanmış yeni bir güvenlik bulgusu ya da ilaçla ilgili yayımlanan yeni bir uyarı ve alınan bir aksiyon bulunmadığı kaydedildi. Bakanlıkça oluşturulan Bilim Kurulu'nun konuyu incelediği belirtilen açıklamada, sonucun kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler