THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Uzmanlar Böcek Yememizi Öneriyor

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
0
355
14-01-2011 21:45
#1


Uzmanlar, böceklerin protein ve bazı mineraller açısından zengin olduğunu belirtiyor. Bazı böcek türlerinin, kırmızı veya beyaz ete oranla iki kat protein taşıdığı, bazılarının ise doymamış yağ oranı ve önemli vitaminler içermesi bakımından yararlı bir besin kaynağı olduğuna işaret ediliyor.


Diğer yandan böceklerin yetiştirilmesi için ormanların korunmasının gerekeceğine işaret eden bilimadamları, geleneksel et kaynaklarına nazaran böcek tüketmenin çevre üzerinde de daha az baskı oluşturacağını belirtiliyor.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre yaklaşık 1700 böcek türü, dünyanın 113 ülkesinde etin yerine tüketiliyor.

Seattle’dan beslenme uzmanı ve yazar David George Gordon, ‘Böcekler gezegenin en lezzetli, en az dokunulmuş ve en değerli hayvanları’ diyerek, Batı ülkelerinde böceklerin tüketilmemesinin tuhaf olduğunu belirtti.

Şubat ayında Birleşmiş Milletler’in katkılarıyla düzenlenen bir konferansta, böceklerin insanlar için ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğu konusunu ele alınmış ve cırcırböceği, tırtıl, kurtçuk gibi böceklerin, kıtlık veya acil durumlarda önemli bir besin kaynağı olarak kullanılabileceği’ belirtilmişti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler