İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Gastrit Dosyası!

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
14-01-2011 21:45
#1
Gastrit Dosyası!


Gastrit,mide iç tabakasının; bir başka deyişle, mukozasının iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla kronik bir tabloyla seyreder. Bu hastalıkta aylarca, hatta yıllarca süren hazımsızlık, şişkinlik, ekşime ve gaz şikayetleri görülür.

Gastrit genellikle ülser veya reflü belirtileriyle, kimi zaman da her iki hastalığı taklit ederek ortaya çıkar. Hastalık, midenin üst kısmında ortaya çıkan ve bazen sırta vurabilen bir ağrı, şişkinlik, hazımsızlık, bazen bulantı ve kusma şeklinde kendini gösterir. Bunlar ülser hastalığının tipik görüntülerindendir. Bu yüzden, gastrite bazen yanlışlıkla ülser teşhisi koyulabilir.

Hastalık reflü belirtileriyle seyrettiğinde ise; gaz, şişkinlik, midede ve yemek borusunda yanma şeklinde ortaya çıkar.

Yüzeysel ülserlerin eşlik ettiği gastritlerde ve bazı karaciğer, akciğer, böbrek ve kalp hastalıklarıyla birlikte görülen, temelde dolaşım bozukluğunun yol açtığı gastrit tipinde ise sızıntı şeklinde kanama, buna bağlı olarak da kansızlık görülür. Nadiren gastritli hasta midesinde sorunlar yaşayacağı endişesiyle daha az yemek yer ve sonucunda kilo verir.

Gastritin büyük çoğunluğunda, mide mukozasının üzerine yerleşerek enfeksiyon oluşturan bakteriler sorumludur. İkinci sırada ise; başta aspirin olmak üzere, romatizma ilaçları yer alır. Bu ilaçlar, mideyi koruyan prostoglandinlerin salgılanmasını önler ve bu bölgeyi besleyen damarlardan kan akışı olumsuz yönde etkilenir. Bunların sonucunda mide mukozasının dayanıklılığı bozularak ortaya gastrit çıkar.

Ayrıca sigar da damarlar üzerinde olumsuz etki yaratarak, mide duvarlarının beslenmesini bozar.

Gastrite neden olan bir başka neden ise; strestir. Çağımızın önemli sorunlarından biri olan stres etkisiyle, mide aşırı asit salgılamaya başlar. Bu durum zamanla gastrit oluşumuna sebep olur.

Aşırı yağlı, fazla sıcak ve soğuk besinler ve içecekler; ya midede asit salgılanmasını artırır, ya koruyucu mukus tabakasını bozar.

Teşhisin önemli bir kısmı da hastadan alınan öyküdür. Muayenenin ardından doktor gereken tetkikleri belirler.

Gastritte kesin tanı, hasta özellikle 40 yaşın üstündeyse ve kansızlık, kilo kaybı, kusmalar, yutma güçlüğü gibi durumlar varsa; endoskopik inceleme ve bu sırada gerekiyorsa, mideden alınan biyopsi ile konulur.Gerektiğinde karın bölgesinden ultrasonografi, bazı kan tahlilleri ve dışkı tahlilleri istenir.

Endoskopi: 8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak, kıvrılabilen, dışı kaygan bir plastik maddeyle kaplı olduğu için yutma sırasında boğaz, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında tahrişe neden olmayan bir alettir.

Yaklaşık 1 metre olan bu cihazın ucunda yer alan kamera, geçtiği bölgelerin görüntülerini, televizyon ekranına yansıtır. Doktor da bu görüntülere bakarak, incelenen iç yüzeyi görür ve teşhisi koyar.

Bu alet sayesinde bazen ülser ve daha ciddi kanamalara yol açan damar zedelenmeleri sonucu oluşan kanamalara, aletin içinden geçen uzun enjektörlerle ilaç verilir. Böylelikle kanama durdurulup, hastaya gereksiz kan transfizyonu ve ameliyatın önüne geçilmiş olur.

Gastritin tedavisi altta yatan neden göre belirlenir. Eğer, gastrit nedeni en sık görülen Helikobakter Piori’ye bağlı gelişmişse, 10-15 günlük ikili antibiyotik ve mide asidini baskılayıcı ilaçların birlikte kullanılması yeterli gelir.

Gerektiği durumlarda diyet uygulanması, sigara ve alkol kullanımının bırakılması, ağrı kesici ilaçlardan kaçınılması da tedaviye yarar sağlar.

Safra gastriti gibi özel gastrit türleri ise, bazen hayat boyu ilaç kullanmayı gerektirebilir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı