THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Besin Zehirlenmesi ve Hijyen İlişkisi

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.540
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
0
323
15-01-2011 15:15
#1
Besin zehirlenmeleri temizlik ve hatalı gıda seçimi sonucu oluşan ve türüne göre hayatı tehdit edebilici özelliklere sahip bir sağlık sorunudur. Besin zehirlenmelerinin büyük çoğunluğu temizlik ve hijyen kurallarına uyulmaması sonucu meydana gelmektedir. Bunların büyük bir bölümü de dışarıda yenilen değil evde hazırlanan yemekler sonucu görülmektedir.
Bir besin maddesinin kasıt olmaksızın başka bir kirletici ya da hastalık yapıcı etkenle temasına çapraz bulaşma denir. Saklama alanında, yemeğin tadıldıktan sonra kullanılan kaşık vb.nin tekrar içine sokulmasu, kirli havlu kullanmak, yemek hazırlarken kirli eşyaları tekrar kullanmak, kesme tahtalarının dezenfekte edilmemesi, kirli makasla ambalaj açmak ve el yıkamayı ihmal etmek en önemli bulaşma nedenleridir.


Yemek yapılmaya başlamadan önce, yemek yapma esnasında telefon, saç, diğer kişiler, çöp gibi her ne ile olursa olsun temas edildikten sonra, tuvalete gidildikten sonra yıkanması gerekir. Yıkanan eller el havlusuna kurulanmalı, önlük-elbise gibi şeyler havlu olarak kullanılmamalıdır.
Grip gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmışken yemek hazırlamak doğru olmamakla birlikte çok gerekliyse maske kullanılmalı, ellerde açık yara ya da bandaj varsa eldiven takılmalıdır. Mutfaktaki havlu, sünger, kurutma bezi gibi tekstil ürünleri birbirinin yerine kullanılmamalıdır.
Soğutma işleminin hatalı yapılması da besin zehirlenmelerine neden olmaktadır. Gıdalar hızlı soğutma yapılacaksa en geç 2 saat içinde 21, dört saat içinde 4 dereceye kadar düşürülmelidir. Aksi takdirde mikroorganizma üretimi için olanaklı hale gelmektedir. Yemeklerin 76 dereceden az ısılarda pişirilmesi mikroorganizmaların ölmesi için yeterli olmamaktadır. Buzdolaplarının iç sıcaklığı en çok 7 derecede olmalıdır.
Satın alınan konservelerin hasarlı olması, şişme, pas ve sızıntı olması bozulma olduğunun göstergesidir. Kullanılmaları doğru değildir. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş ürünler iyi göründüğü, tadının bozuk olmadığı gerekçesi ile tüketilmemelidir. Yemek yapma ve taşıma esnasında sakız çiğneme ve sigara içme gibi davranışlar ağızdan çıkan gözle görülmeyen organizmaların taşınmasına neden olur.
Mutfakta ya da kilerde gıdaların saklandığı yerlerde kimyasallar ve temizlik maddelerinin de depolanması, böcek, kemirgen yada bunları öldürmek için kullanılan maddeler besinlerin bozulmasına neden olur.
Dondurulmuş gıdalar buzdolabında, iki saat süresince temiz soğuk suda tutularak ta da hazır yemeklerde mikrodalgada çözülmelidir. Pişmiş gıdalar ise en çok 4 derece sıcaklıkta bekletilerek bozulmalarına engel olunmalıdır.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.





Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler