İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hastane enfeksiyonları

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
15-01-2011 15:17
#1
Hastane enfeksiyonları
Hastalıklardan korunmaya her zaman önem verilmiş ve hastalıkların yayılımını engellemekadına önlemler geliştirilmiştir. Bulaşmaların engellenmesi için el yıkama, hijyen, antiseptiklerin gelişmesi ile bu konuda büyük adımlar atılmıştır.
Gelişen önlemler ve teknolojinin ilerlemesine karşın enfeksiyonlar halen görülmekte ve hastane enfeksiyonları da tamamen yok olmamıştır. Hastaneye yatan bir hastada ilk 3 gün içinde başlayan ve tedaviye göre ilk 10 gün, ameliyattan sonra ilk bir ay, protez ya da nakillerden sonraki 1 yıl içinde ortaya çıkan enfeksiyonlar hastane enfeksiyonlarına bağlanmaktadır.


Sağlık alanındaki gelişmeler hastaların yaşamının kalitesini arttırmakta, tedavisini daha kolaylaştırmaktadır ancak hastane enfeksiyonuna yakalanma riski de aynı ölçüde artmaktadır. Hastane enfeksiyonları kalıcı hastalık ve ölüm oranlarını da arttırır, hastanın tedavi süresini uzatır ve tedavinin maliyetini arttırır. Ekonomik kaybın yanında hastada mesai kaybı, duygudurum değişikliklerinin artmasına, fazladan ilaç tüketimine, hayat kalitesinde düşmeye ve hastanın sosyal çevresinden uzaklaşmasına neden olur.
Hastane enfeksiyonları tüm dünyada görülebilmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yenidoğanlarda bu oran oldukça yüksektir. Sakatlık ve ölümlerinartmasına katkı sağlarken, hastalarda ilaçlarakarşı direnç gelişmekte ve ek gelir kayıplarına neden olmaktadır. Enfeksiyonların oluşumunda tedavi süreçleri, ekonomik gelişim insan davranışı faktörü gibi nedenler vardır.
Mikroorganizmaların yayılması aşısından hastaneler çok uygun ortamlardır. Gerek hastalar gerekse sağlık personeli enfeksiyon ile temas içindedirler. Personel, hastalar ve hatta ziyaretçilerin birbirleri ile iletişiminde enfeksiyon alma ve bunu dış çevreye yayma tehlikeleri mevcuttur.
Enfeksiyonların gelişmesinde, önlenmesinde olduğu gibi bireylerin etkisi önemlidir. Öncelikli görev sağlık personeline düşmektedir. Enfeksiyondan korunmada el temizliği, alet ve vücutların dezenfekte ve sterilize edilmesi, enfeksiyon görülen alanlarda izolasyonun sağlanması ve korunma amaçlı eldiven maske gibi aparatların kullanılması basit ve etkili yöntemlerdir.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı