İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Akciğer Kanserinde Risk Faktörleri

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
15-01-2011 15:17
#1
Akciğer Kanserinde Risk Faktörleri
Yaş: Akciğer kanseri yaşla artmaktadır. 45 yaşından sonra risk belirgindir. Tanının konduğu ortalama yaş 60 civarındadır.
Cinsiyet: Kadınlarda daha az görülür. Erkeklere göre 1/ 2,4 oranındadır. Sigara içme alışkanlığının erkeklerde daha fazla olması ile ilgili olduğu düşünülmektedir.
Irk: Zenci ırkında risk daha fazladır.
Genetik faktörler: Kalıtsal eğilime neden olan faktörler ileri sürülmesine rağmen diğer bazı kanserlerdeki genetik faktörler ispat edilmemiştir. Akciğer kanserine yakalananların birinci derecedeki yakınlarında diğer kanser türlerinin görülme riski 2.4 kat artmaktadır.


Diyet: A vitamini ve Beta karotenin düşük olduğu bir beslenme modelinde akciğer kanseri riski artmaktadır. Vitamin E ve selenyumun koruyucu etkisi olduğu iddia edilmiş, ancak ispatlanmamıştır. Sebze tüketimi ağırlıklı beslenenlerde akciğer kanseri riski düşmektedir.
Sigara: Sigara içilmesi, tüm akciğer kanserlerinin %90’ına yakınında sorumluluk taşır. En önemli risk faktörüdür.Her gün 1-20 sigara içen bir kadın hiç içmeyenden 10 kat fazla kanser riski taşır.
Tüberküloz: Akciğer kanseri tüberküloz sonrasında gelişebilir. Böyle lezyonların teşhisinde sıkça rastlanan akciğer kanseri adenokarsinomadır.
Asbestos: Genel nüfusta asbestle çalışanlarda 6-7 kat daha fazla akciğer kanseri riski vardır. Sigara bu oranı arttırır.
Radyasyon: Radyasyonla karşılaşma ve uranyum madeni ile temas akciğer kanseri riskini arttıran bir faktördür. Akciğer kanserlerinin yüzde bir kadarının rasyasyon nedeni ile oluştuğu sanılmaktadır. Ayrıca başka hastalıklar neticesinde göğüs bölgesine radyoterapi uygulanan hastalarda akciğer kanseri riski artmaktadır.
Bu faktörlerin dışında gemi yapımı gibi endüstriyel alanlarda çalışanlarda ve kimyasal maddelerle temasları artann kişilerde akciğer kanseri riski artmaktadır.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı