İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kanserde Kök Hücre Nakli

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
15-01-2011 15:18
#1
Kanserde Kök Hücre Nakli
Kanser, hücrelerde kontrolsüz büyüme ve anormal yayılım özelliği gösteren hastalıklar grubudur. Bu hastalık insan yaşamına büyük bir tehdit oluşturan, tanı-tedavi süreci uzun, gelişmiş olan ülkelerde olduğu kadar gelişmekte olan ülkelerde de giderek büyüyen ve önem kazanan evrensel bir sorundur. Kanser dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır.
Kanser tedavisindeki amaç; hastalığın iyileştirilmesi, kanser semptomlarının yok edilmesi ve hastanın beklenen yaşam süresini kaliteli bir şekilde sürdürmesidir.

Günümüzde kanser tedavisinde yaygın olarak cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, immunoterapi ve kök hücre nakli kullanılmakta, hastanın özelliklerine göre bu yöntemlerden biri ya da birkaçı tercih edilmektedir .
Kök hücre nakli, kanser tedavisinde günümüzde malign, benign hematolojik hastalıkların, solid tümörlerin, genetik bozuklukların ve immunolojik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır .
Kök hücre nakli hastanın kendisinin ya da dokusu uyan vericinin kök hücrelerinin yüksek doz kemoterapiyi takiben hastaya verilmesidir. Sağlıklı vericiden alınan hematopoetik kök hücrelerin, alıcıya verilmesine allojenik kök hücre nakli denir. Kişinin kendisinden alınan kök hücrelerin tekrar kendisine verilmesine ise otolog kök hücre nakli denir.
Kök hücre nakli ile ilgili istatistiki veriler incelendiğinde, Türkiye’ de, Sağlık Bakanlığı’ nın 2006 yılı verilerine göre kemik iliği nakli yapılan 23 merkez bulunmaktadır. Ülkemizde 2005 yılında toplam 566 nakil yapılmıştır.
Kök hücre nakli pahalı bir tedavi yöntemi olup, ortalama hastane masrafları 50.000-200.000 USD arasında değişmektedir. Otolog nakilde hastanın hücrelerinin dondurulması, allojenik nakildeyse doku uyum testlerinin yapılması maliyeti daha da arttırmaktadır.
Kök hücre naklinin tercih edilmesindeki önemli nedenler; bu tedavinin uygulandığı hastalarda yaşam süresinin uzaması, iyileşme beklentisi ve yaşam kalitesinin artmasıdır. Ancak kök hücre nakli tedavisinden sonra yaşanan komplikasyonlar, hasta açısından ciddi fizyolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açabilmektedir.
Periferik kök hücre nakli protokolü yan etkilerinin olması nedeniyle insan yaşamını olumsuz etkileyen bir tedavi yöntemidir. Kök hücre nakli yapılan hastaların yaşam kalitesi; hastalık belirtilerinin yarattığı fiziksel ve psikososyal sorunlar, invaziv girişimler, radyoterapi, kemoterapi ve izolasyon nedeniyle olumsuz etkilenmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi tüm sistemleri etkilediği için bireyin günlük yaşam aktivitelerini sınırlandırmaktadır. Tedavinin erken döneminde kemik iliği baskılanmasına bağlı gelişen lökopeni, trombositopeni, anemi, yorgunluk, enfeksiyon, mukozit, gastrointestinal değişiklikler gibi yaşamı tehdit edici fiziksel
sorunlar meydana gelmektedir.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı