İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kanser ve Cinsel Yaşam

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
15-01-2011 15:18
#1
Kanser ve Cinsel Yaşam
Kanser hastaları hastalığın tanısından itibaren çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalırlar ve bu sorunlarla başetmeye çalışırlar. Kanser tanısı ile karşılaşma, tekrarlama ya da ****staz haberini alma ile hayatın anlamı değişirken, hastalık dışında bir şey düşünmek imkânsız hale gelebilir.
Sağlığını yitiren bireyin yaşadığı kayba verdiği ilk tepki şok ve inanmamadır. Gerçeğin hemen inkârı, çoğu kez katlanılması çok güç, bazıları için imkânsız, gerçeğin yarattığı kaygı, panik ve çaresizlik duygularına karşı bir savunmadır. Zamanla bu duygular yerini kızgınlık ve depresyona bırakır. Ölümü çağrıştıran bir hastalıkla başetmenin güçlüğü hastayı olumsuz etkileyerek, bazı
psikiyatrik bozuklulara yol açabilmektedir. Kanserli hastalarda gözlenen psikiyatrik bozukluklar arasında anksiyete ve depresyon, uyum bozukluklarından sonra en sık karşılaşılan rahatsızlıklardır.


Hastanın duygusal dengesindeki bu değişiklikler ile birlikte hastalık ve tedavilerinin neden olduğu etkiler sonucu hastaların cinsel yaşamlarında değişiklikler yaşanmaktadır. Bu etkiler, cinsel yaşamda ve üreme yeteneğindeki değişikler ile bedensel görünümdeki değişikleri kapsar. Kanser tanısı almış olmanın verdiği sıkıntılar, yaş, cinsel organlardaki işlev kayıpları, kanser tedavisinin etkileri, çekiciliğin kaybı, beden imgesindeki ve benlik algılamasındaki değişiklikler ile bu durumlarla ilgili kaygılar, cinsel yaşantının; istek, heyecan duyma, orgazm yaşama ve gevşeme ya da eski sakin duruma dönme gibi dönemlerinden herhangi birini
etkilemektedir.
Cinsel yaşamdaki bu değişiklikler kanserin lokalizasyonuna, evresine, tedavisine, kaybedilen organa, beden imgesindeki değişikliklere, hasta ve eşinin endişe, inanç ve tutumlarına, kansere eşlik eden psikiyatrik sorunlara göre farklılık gösterebilmektedir.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı