İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kolonoskopi nedir?

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
15-01-2011 15:24
#1
Kolonoskopi nedir?
Kolonoskopi, ilk olarak 1969 yılında kullanılmaya başlamıştır; kolon hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli yer tutmaktadır. Kolonoskopi ile boşaltım yolu üyelerinin mukozasını görüntülemek ve anormallikleri detaylı olarak değerlendirmek mümkün olmaktadır. Biyopsi almaya ve girişimsel birtakım tedavi yöntemlerine olanak sağlaması nedeniyle büyük ölçüde baryumlu radyolojik görüntülemenin yerini kolonoskopi almış ve kolorektal kanserlerin önlenmesi ve tanısında altın standart bir inceleme metodu olarak kabul edilmiştir.


Kolonoskopi kolonoskop adı verilen alet ile gerçekleştirilen minimal bir işlem olarak kabul edilmektedir. Kolonoskop bükülebilme özelliğine sahip, tüp yapıda, ışığı fiberoptik lifler yardımı ile epitel doku altına iletebilen, görüntüyü ise yine fiberoptik lifler ya da cihazın ucunda bulunan bir kamera aracılığı ile ekrana taşıyabilen, 120–180 cm uzunluğunda bir cihazdır. Her ne kadar yeni kolonoskoplarda daha iyileştirilmiş görüntü özellikleri ve esneklik mevcutsa da kolonoskopi işlemi bazı hastalarda teknik olarak zor olabilir.
Kolorektal kanserler önemli bir hastalık ve ölüm nedenidirler. Kolorektal kanserler dünyada kanser sıralamasında 4. Türkiye’de 6. sırada yer almaktadır. Kolorektal kanserde erken evrelerde tanı konulduğunda 5 yıllık hayatta kalım süresi %90’lara ulaşır.
Son yıllarda yapılan çalışmalarda her iki cinste de çekum, assenden kolon ve sigmoid kolonda kanser sıklığı artarken, rektumda azaldığı görülmüştür. Dolayısıyla kolorektal kanser taranmasında kullanılan rektosigmoidoskopi işleminin yeterli olmayabileceği ve kolonoskopinin daha da önem kazandığı belirtilmiştir. Kolon ve rektum kanserlerinin %95’i poliplerden gelişmektedir. Poliplerin biran önce saptanması ve kanserleşmeden çıkartılması kolonoskopi ile mümkün olmaktadır. Kolonoskopi, kolona ait problemi tam ve doğru olarak tanımlar. Tanı konulmasında, durum değerlendirilmesinde ve spesifik tedavinin başlamasında önemli rol oynar.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı