İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Fonksiyonel Kabızlık Nedenleri

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
15-01-2011 15:25
#1
Fonksiyonel Kabızlık Nedenleri
Yenidoğan dönemi dışındaki daha büyük çocuklarda kabızlığın en sık nedeni fonksiyoneldir yani kabızlığa neden olacak bir bulgu yoktur. Büyük çocuklarda kabızlık nedenlerinin %95’ini oluşturur. Bu olgularda barsağın yapısı ve sinir dokusu normaldir. Ana nedeni dışkıyı tutma eğilim ve alışkanlığıdır. Çoğunlukla ağrılı dışkılama, çocuk tarafından dışkının tutulmasına neden olur. Dışkıyı tutmak, kolonda uzun süre dışkının birikmesine, dışkı boyutunun ve yoğunluğunun iyice artmasına neden olur.
Geniş sert dışkı anal bölgeden geçerken ******n canını acıtır ve çocuk dışkılamadan korkar, dışkılamayı geciktirir. Oluşan kısır döngü kabızlığın ağırlaşarak sürmesine neden olur. Ağrılı dışkılamanın nedeni tuvalet korkusu, hayat tarzı ve diyet değişiklikleri, liften fakir diyet , sıvı alımının azalması, stres, hastalık, tuvaletin konforsuz, kirli olması, ******n meşgul olması (oyun,tv vs) nedeniyle tuvalet ihtiyacını sürekli ertelemesi olabilir.


Hareketsiz, zamanın büyük bir kısmını televizyon ve bilgisayar karşısında geçiren çocuklarda, mide bağırsak kanalı hareketliliği yavaşladığı için kabızlık daha sık görülür. Altı oniki yaş arası çocuklarda yapılan bir çalışmada, normal kilolu çocuklarda kabızlık oranı %14.2 iken, obez çocuklarda bu oran %30.2 olarak bulunmuştur. Erken tuvalet eğitimine başlanan çocuklarda, tuvalet eğitimi sırasında sert tutum gösterilen çocuklarda fonksiyonel kabızlık görülebilir.
Hijyenik nedenlerle okulda tuvaletini tutan, uzun süreli oyun başında kalan ve oyununu bozmak istemeyen çocuklarda kabızlık sık görülebilir. Başlatıcı nedenler farklı olsa da bu çocuklarda kabızlığa yol açan süreç aynıdır. Dışkılamayı geciktirmek için dış anal kasın kasılması, rektumda dışkı birikimini arttırır, rektum yavaş yavaş genişler. Genişleyen rektumun duyarlılığı azalır ve daha fazla dışkı birikimi gerçekleşir. Uzun süre devam eden kabızlıkta pelvik kasların simetrisiz kasılması, dışkılama sırasında anal kasların anormal veya doğru olmayan şekilde kasılması ile problem süreğen hal alır.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı