İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Grip salgını var mı?

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
25-01-2011 19:24
#1
Grip salgını var mı?Sağlık Bakanlığı, grip ve benzeri hastalıkların takibinin...

Sağlık Bakanlığı, grip ve benzeri hastalıkların takibinin bakanlığın rutin faliyetleri olduğunu anımsatarak, bu kapsamda grip benzeri hastalıkların etkenleri ve grip benzeri hastalıkların sıklığının düzenli olarak takip edildiğini açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, grip tablosu ile sağlık kuruluşlarına müracaat edenlerin sayısında beklenmedik bir artış olmadığını ifade ederek, müracaat edenlerden numuneler alınarak etken virüsler tanımlandığı kaydedildi.

Açıklamada konuyla ilgili olarak Bilim Kurulu'nun bir toplantı ile durumu değerlendirdiği belirtilerek şöyle denildi: "Kurul; 2010 aralık ayı ortalarından itibaren grip benzeri hastalıkların yoğunluğunda her yıl olduğu gibi belirgin bir artış olduğunu, mevcut grip sezonunda hastalık
sıklığının artışının diğer yıllardan farklılık arz etmediğini, ülkemizde dolaşımda olan solunum yolu virüslerinin büyük ölçüde Avrupa bölgesi ve dünyada dolaşanlarla uyumlu olduğunu ifade etmiştir. Halen dolaşımda olan grip virüsleri 2010-2011 sezonu için üretilen mevsimsel grip aşısı kapsamında bulunan virüslerdir. Dolayısıyla mevsimsel grip aşısı söz konusu virüslere karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

Mevsimin içinde olmamıza rağmen halen grip aşısı yaptırılması için gecikilmiş değildir. Özellikle 65 yaşın üzerinde olan, kronik kalp, akciğer, ****bolik, nörolojik hastalığı olan, gebe olan, 5 yaşın altında olan vatandaşlarımız gribi daha ağır geçirmeleri bakımından risk grubu olarak değerlendirilmektedir. Bu gruplardaki vatandaşlarımızın grip aşılarını yaptırmaları önerilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, 65 yaş üstünde olanlar ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın grip aşılarını Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında karşılamaktadır. Grip ve benzeri hastalıklardan korunmanın, mevsimsel grip aşısıyla birlikte en etkili yolu genel hijyen kurallarına uyulmasıdır."

Bakanlık vatandaşlara çağrıda bulunarak hasta olanların solunum sıkıntısı, 3 günden fazla süren yüksek ateş ve şuur bulanıklığı gibi durumlarda vakit geçirmeksizin sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini kaydetti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı