İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sigara dumanı 10 kat daha zehirli

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
27-01-2011 16:08
#1
Sigara dumanı 10 kat daha zehirliUzmanlar, her yıl milyonlarca kişinin sigaraya başladığını ve çevresini de etkilediğini ifade ediyor.

Uzmanlar, çevresel sigara dumanın çekilen dumana göre 10 kat daha zehirli olduğunu vurguluyor.

Dünyada 1,2 milyar kişi sigara içiyor. Sigara içenlerin yüzde 47'si erkek, yüzde 12'si kadın. Bir yılda 5 milyon kişi sigaradan ölüyor. 2030 yılında 2 milyar sigara içicisi olacağı tahmin ediliyor. Çevresel sigara dumanı yani pasif içicilik yoluyla dünyada 600 bin kişi ölüyor. Türkiye'de ise her yıl 8 bin 750 kişi pasif içicilikten hayatını kaybediyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Özşeker, "Sigara içmek kişinin yalnız kendisine değil çevresine de zarar verir. Çevresel sigara dumanındakanseryapıcı maddeler sigaradan çekilenden 10 kat daha fazla bulunmuştur." dedi.

Dr. Özşeker, sigara kullanan bir içicinin sigara kullanmaması durumunda nikotin maddesinin eksikliğini hissettiğini söyledi. İçicinin yaşadığı bu eksikliğin nikotin bantları ve nikotin sakızları kullanılarak giderilmeye çalışıldığını kaydeden Özşeker, "Giderek azalan dozlarla verilerek nikotin yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması önleniyor. Ancak bu yöntemlerin hekim kontrolünde kullanılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakmadailaçtedavisinin etkili olduğunu ifade eden Özşeker, "İlaca başladıktan sonra en geç 7 -10 gün içinde, önceden belirlenmiş olan sigara bırakma gününde sigarayı bırakmak gerekiyor. Hekim desteği almadan tek başına ilaç kullanımı başarısızlıkla sonuçlanabilir." dedi. Sigarayı bırakma sürecinde hekimlerin hastalarla haftalık görüşmeler yaptığını belirten Özşeker, "Yüzyüze ve telefonda sürekli olarak bilgi ve destek veriliyor, kişi motive ediliyor. Psikolojik ve psikiatrik değerlendirmeler yapılıyor. Ekip halinde çalışan sigara bırakma polikliniklerinin başarı oranları çok yüksek." diyerek hastaların psikolojik olarak desteklendiğini dile getirdi.

Şeker, sigara içenlerin yüzde 70'inin hayatlarının bir döneminde sigarayı bırakmayı düşündüğünü, yüzde 30'unun her yıl bırakmayı denediğini söyledi. Yüzde 10'luk bir kesimin sigarayı kendiliğinden bıraktığını söyleyen Özşeker, "Sigara bırakma polikliniklerinde kişinin uyumuna bağlı olarak yüzde 40'lara kadar ulaşıyor. Sigarayı bırakma polikliniklerinde hekimlerin ve bırakmak isteyenlerin tüm çabalarına karşın, tekrar sigaraya başlama riski her zaman var. Bu nedenle hep geri dönüşü yaratan sebepleri konuşmak gerekiyor. Sigaraya tekrar başlamaya neden olacak davranışlar inceleniyor. Sigarayı bırakmak amacıyla tedavi gören kişiler, ilk ay yoğun tedavi programını takiben daha sonra ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir ve yıllık kontrollerle izleniyor. Eğer bir yıl sigara içmemeyi başarabildiyse, kişinin sigarayı bıraktığı düşünülüyor." ifadelerini kullandı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı