İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hayat Kurtaran Projeye STK Desteği

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
28-01-2011 12:39
#1
Hayat Kurtaran Projeye STK Desteği
"Hayat Kurtaran Proje" Olarak Bilenen "% 100 Hayat" Projesine Sivil Toplum Kuruluşlarından Destek Gelmeye Başladı.

Madde bağımlısı gençlerin yeniden hayatı kazandırılmasını amaçlayan projeye, ilçenin önde gelen sivil toplum kuruluşları tam destek veriyor.

Esenler Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 2010 yılı Mart ayından bu yana ortaklaşa yürüttüğü "Yüzde 100 Hayat- Madde Bağımlıları Rehabilitasyonu ve Meslek Edindirme Projesi" başarı ile devam ediyor. Projeden olumlu sonuç alınması üzerine 2011 Yılbaşı itibariyle İTO ile birlikte ikinci bir protokol imzalayarak çalışmalarına devam eden Esenler Belediyesi, ilçede hiç madde bağımlısı kalmayıncaya kadar mücadeleye kararlı görünüyor. Projeyi daha da verimli hale getirmek için halka yaymaya çalışan Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşları ile dirsek temasına geçti.

STK'lar: Biz de varız

Son yıllarda ülkemizin önde gelen problemlerinden biri haline gelen madde bağımlılığı ve buna bağlı suçların artması, vatandaşları da bu konuda duyarlı hale getirdiğini gösteriyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün bu konudaki işbirliği taleplerine, mahalli dernekler başta olmak üzere Esenler'deki hemen hemen tüm sivil toplum kuruluşları olumlu cevap verdi. Sivil toplum kuruluşları ile yürütülen işbirliğinin ilk aşaması, madde bağımlılığının anlatılması, vatandaşların bilinçlendirilmesi, çevrelerindeki bu gibi kimselerin tedaviye ikna edilmesi, tedavileri tamamlananların sahiplenilmesi gibi amaçlara dönük seminerlerle başladı. Sağlık İşleri Müdürlüğü Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden psikologlar, sıra ile ilçedeki tüm dernek ve vakıflarda % 100 Hayat Projesi'ni ve yürütülebilecek işbirliğini anlatıyor.

Başarı oranımız çok iyi

Son olarak İlim Rahmet ve Kültür Derneği (İKRA) Esenler Şubesi'nde bir seminer düzenleyen Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikologları, projenin başarı ile yürüdüğünü, sivil toplum kuruluşlarının desteği ile başarı çıtasını daha da yükseltmek istediklerini söylediler. Uzman Psikolog Yasin Eksen, dernek üyelerine bağımlılık, fiziksel, sosyal ve psikolojik zararları, belirtileri, tedavi yolları gibi konularda bilgiler verdikten sonra, "Bağımlılık kronik bir hastalıktır. Dolaysıya tedavi ve rehabilitasyon süreci de çok zordur. Madde bağımlılarının yeniden hayata kazandırılması için dünyada yürütülen projelerin ortalama başarı oranı yüzde 12 civarlarında. Geçtiğimiz yıl yürüttüğümüz projede bizim başarı oranımız ise yüzde 44. Bu çok iyi bir rakam. Desteklerinizle bu oranı daha da yükseltmek istiyoruz" dedi.
Suçlamadan yaklaşın

Uzman Psikolog İbrahim Nabi Selçuk da, Esenler Belediyesi'nce yürütülen % 100 Hayat Projesi hakkında bilgi verdikten sonra, madde kullananların kendileri istemedikçe tedavilerinin çok güç olduğunu anlattı.

Selçuk, "Esenler'de 250'in üzerinde madde bağımlısı tespit ettik. Tedaviye ikna etmek için evlerine defalarca gittiğimiz oldu. Bunlardan 100 civarında kullanıcı tedaviyi kabul etti ve projemizin temelini oluşturdular. Şimdi kalanları ikna ve tedavi etmek için çaba harcıyoruz. Eğer sizin çevrenizde de madde kullandığından şüphelendikleriniz varsa, onları suçlamadan tedaviye ikna etmelisiniz" dedi.

Madde bağımlılığına başlamanın arka planındaki sebeplerin ortadan kaldırılmadan tedavide başarılı olmanın mümkün olmadığını dile getiren Selçuk, "Sosyal projelerin en önemli ayağı sosyal destektir. Toplumda bir algı, bir duyarlılık oluşturmadan başarılı olmanız mümkün değil. Bu sebeple sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Bizim tedavi edip hayata kazandırdıklarımıza dışlamadan, daha güçlü bir sosyal çevre ile sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.

İbrahim Nabi Selçuk, projenin bir yıl daha süreceğini, kendilerinin de destek alabilmek ve işbirliği yapabilmek için ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarındaki seminerlere devam edeceklerini söyledi. Seminere katılanlar da konu ile ilgili psikologlara sorular yönelttiler.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı