İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Radyoterapi merkezi, hastalara umut oldu

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
30-01-2011 20:11
#1
Radyoterapi merkezi, hastalara umut olduDünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, kanser tanısı konulan hastaların en az yarısının tedavi aşamasında ihtiyaç duyduğu bildirilen radyoterapi için Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kurulan merkezde günde 60 hastaya tedavi uygulanıyor.


ZKÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde kurulan Radyoterapi Merkezi'nde, Batı Karadeniz Bölgesi'nin yanı sıra diğer kentlerdeki hastaların tedavileri gerçekleştiriliyor. Fizik Mühendisleri Odası ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun yaptığı denetimlerin ardından gerekli çalışma lisansı alınan serviste, günde onlarca hasta şifa bulmayı umut ediyor.

ZKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Varım Numanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, radyasyon onkolojisi biriminde ciddi oranda hasta potansiyeli bulunduğunu, kent dışından da çok sayıda hastanın geldiğini söyledi.

Karadeniz'de görülen kanser vakalarının iddia edildiği gibi Çernobil'den kaynaklandığına yönelik herhangi kanıt bulunmadığına işaret eden Numanoğlu, şöyle konuştu:

'Aslında geçmişe oranla kanser tanısı arttı. Geçmişte hastaların çoğu kanser olduğunu bilmeyerek ölüyordu. Bu bölgede kanser hastası sayısı fazla görünüyor. Nedenleri konusunda ise kesin bir veri yok. Bu konuda halk sağlığı anabilim dalından arkadaşlarımız 1,5 yıldır bir çalışma yürütüyor. Şu anda Batı Karadeniz Bölgesi'nin en donanımlı ve altyapısı yeterli hastanesi konumundayız. Radyasyon onkolojisi birimi hizmete girdiğinden itibaren hastaların ışın tedavileri yapılır hale geldi. Türkiye'deki çok az kentimizde radyoterapi merkezi var. Ayrıca medikal ve cerrahi onkoloji birimlerimiz de mevcut. Kanser hastalarının bir bütün olarak tedavilerinin yapılabildiği sağlık kuruluşu konumundayız.'

-HASTANELERE BAŞVURU SAYISI ARTTI-

Başhekim Numanoğlu, sosyal güvence olanaklarının yaygınlaşmasıyla insanların sağlık algılarının da değiştiğini belirterek, şunları kaydetti:

'Bundan 7-8 yıl önce ortalama bir insan hastaneye yılda 2 kez giderken bu oran şimdi 7'e ulaştı. Bu da insanların hastanelere kolay erişebildiğini gösteriyor. Üniversitelerde tam gün yasası 1 Şubatta yürürlüğe girecek. Böylece devletin sağlık kuruluşlarında hastalardan ilave ücret alınmayacak. Bu aşama sağlık sektöründe önemlidir. Ben bunu doğru buluyorum.

Devletin adalet, sağlık, eğitim ve savunma asli görevleridir. Bunun için vatandaşlardan ücret talep etmemelidir. Hekimlerin para almamaları gerektiğini söylemiyorum. Yaptığı mesleği ücretlendirmesi hekimin en büyük hakkıdır. Ancak bunun yerinin kamusal hizmetten çıkması lazım. Kamudan ayrılıp özel hastane ve muayenehane açarak yapmalıdır. Hem kamusal kaynak kullanayım hem ekstra özel iş yapayım düşüncesine katılmıyorum. Mevcut düzenlemeyle birlikte, poliklinik hizmetlerinin sunumunda yeni düzenlemeye gideceğiz. Poliklinik oda sayıları artacak.'

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı