İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Aile hekimliği yönetmeliği mahkemelik

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
30-01-2011 20:14
#1
Aile hekimliği yönetmeliği mahkemelikSağlık Sen, Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği'nin bazı hükümlerinin iptali için Danıştay'a dava açtı.


Sağlık-Sen'den yapılan açıklamada, Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği'nin birinci basamak sağlık hizmetlerinin niteliğini artırma hedefiyle çelişen, çalışanlar üzerinde baskı kuran, vatandaşların birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma düzeylerini farklılaştıran düzenlemeler içerdiği ileri sürüldü. Sağlık-Sen'in Danıştay 'a açtığı davada iptalini istediği hükümlerin başında aile hekimliklerini sınıflandıran düzenleme geliyor.

Dava dilekçesinde, aile hekimliklerinin A, B,C,D şeklinde sınıflandırılmasının, vatandaşların da farklı nitelikte sağlık hizmeti alması anlamına geleceğine dikkat çekilerek, bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ettiği ileri sürüldü. Dava dilekçesinde "Tüm vatandaşların A sınıfı hizmet almaya hakkı vardır. Devlet tüm aile hekimliklerini A sınıfı niteliğe kavuşturarak aile hekimlerine teslim etmelidir." denildi.

Aile sağlığı çalışanlarının haklarının yönetmelikle tırpanlandığını öne süren Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, izin ve raporlu geçen dönemler ile ilgili 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan pek çok haktan, aile sağlığı çalışanlarının muaf tutulduğunu söyledi. Kaçar, aile sağlığı çalışanlarının sözleşmesinin feshi ile ilgili koşulların da çalışanlar üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, Danıştay'a açtıkları davada yönetmelikte geçen bu ve benzeri pek çok hükmün Anayasa ve ilgili yasalara aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle iptalini istediklerini kaydetti. Kaçar, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'nin ülke genelinde birinci basamak hizmetlerinin niteliğini üst düzeye taşıyabilecek, çalışanların ise mesleki motivasyonlarını güçlendirecek şekilde yeniden ele alınması çağrısında da bulundu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı