İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

TBMM'den korkutan kanser raporu

DeMiOs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2010
Nereden:
izmir
Mesajlar:
88
Konular:
74
Teşekkür (Etti):
8
Teşekkür (Aldı):
29
Ticaret:
(0) %
07-02-2011 15:17
#1
TBMM'den korkutan kanser raporuTBMM Kanser Araştırma Komisyonu raporunu tamamladı: Türkiye'de kansere 4'üncü evrede tanı konuluyor.

TBMM Kanser Hastalığı Konusunun Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Başkanı Kemalettin Aydın, komisyon üyesi milletvekilleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, raporları hakkında bilgi verdi.

Kanserle ilgili olarak farkındalığın yaratılması gerektiğini ve burada da medyaya büyük görevler düştüğünü belirten Aydın, “kanser kayıtçılığı, sigara ve tütün ile mücadele, obezite ve aşırı kilo ile mücadele, beslenme ve gıda güvenliği, alkol, fiziksel aktivite, enfeksiyonlar ile mücadele, güneş ışınları, elektromanyetik dalgalar, çevresel ve mesleğe bağlı faktörler” başlıkları altında önerilerde bulunduklarını söyledi.

Aydın, Türkiye'de ikinci ölüm nedeninin kanserden kaynaklandığına işaret ederek, yıllık 150 bin yeni kanser vakası ortaya çıktığını belirtti. Kemalettin Aydın, kanser insidansının (bir hasta grubunda yeni vakalar gösterme oranı) yüz binde 200 civarında olduğunu söyledi.

Bu oranın, AB ülkelerinde yüz binde 400, ABD'de ise yüz binde 600 civarında seyrettiğini ifade eden Aydın, “Kanser, 2030'da ülkemizin önemli bir sağlık sorunu haline gelecek. 2,4 milyar avro olan kanser harcamalarının 2030'da 10 milyar avroya ulaşacağı hesaplanmaktadır” dedi. Kemalettin Aydın, kanserin yüzde 5 oranında genetik faktörlerden, yüzde 95 oranında ise çevresel faktörlerden kaynaklandığını ve bu çevresel faktörlerin de çalışmalarla azaltılabileceğini ifade etti.

Dünyada 1'inci evrede Türkiye'de 4'üncü evrede

Komisyon Başkanı Aydın, “Çevresel faktörlerde farkındalık yarattığımız zaman yüzde 95'in yüzde 50'lere ineceğini düşünüyoruz. Nüfusun yüzde 60'ının sağlıksız kiloda olduğunu görüyoruz. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır” dedi. Dünyada kansere birinci evrede tanı konulurken, Türkiye'de dördüncü evrede tanı konulduğunu ve yaşamın devam ettirilmesinin de yüzde 40 oranında gerçekleştiğini ifade eden Aydın, Kanser Erken Tarama ve Teşhis Merkezlerinde (KETEN) tüm işlemlerin ücretsiz olarak yapıldığını söyledi.

Yarının Dünya Kanser Günü olduğunu anımsatan Aydın, çocukların erken yaşlardan itibaren kansere karşı korunması gerektiğini belirtti. Kemalettin Aydın, şöyle konuştu:

“Toplumun obezite beslenmeden uzaklaşarak, sebze ve meyve tüketiminin artırılması gerekiyor. Çocukluktan itibaren Hepatit B aşılarının ısrarlı takibinin devam etmesini arzuluyoruz. Alkol kullanımının hem kendisinin kanserojen etkisinin hem de hepatit B-C virüsleri ile karaciğer üzerinde daha fazla etkili olacağını düşünüyoruz. Tütün mamulleri konusundaki azalmanın daha da azaltılmasının önemini vurguluyoruz.

Elektromanyetik alanların tehlikesinin daha net olarak belirtilmemesine rağmen, ileride olumsuz sonuç çıkması ihtimali karşısında, özellikle çocukların cep telefonu kullandığı dikkate alınarak, bugünden önlemlerin alınması gerektiğini vurguladık. 18 yaş altı çocuklarda cep telefon kullanmasının aileler tarafından mümkün olduğu kadar sınırlandırılmasını tavsiye ediyoruz. Evlerde kablosuz hatlar yerine kablolu hatların kullanılmasını öneriyoruz. Gelecekteki nesillerin bu hastalıktan önlenmesi konusunda, toplumsal duyarlılıktan dolayı vereceğiniz desteğiniz konusunda medyaya teşekkür ediyorum.”

Komisyon Başkanı Kemalettin Aydın, Ulusal Kanser Kurumu kurulması konusunda bir kanun teklifinin hazırlanarak TBMM Başkanlığına verilmesini de önerdiklerini söyledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı