TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Bir Sigaranın Bedeli 10.000 Mutasyon

Gök-Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
One Turk,Againist to World
Yaş:
26
Mesajlar:
1.187
Konular:
388
Teşekkür (Etti):
84
Teşekkür (Aldı):
528
Ticaret:
(0) %
15-03-2011 17:15
#1
Bir Sigaranın Bedeli 10.000 Mutasyon
Bir Sigaranın Bedeli 10.000 Mutasyon
Arif ÖZER


Yeni geliştirilmiş tekniklerle hücre DNA'sın da meydana gelen değişiklikleri tesbit etmek mümkündür. Canlılarda iç ve dış sebeplerle ortaya çıkan mutasyonların çoğu hücre içi ve dışı mekanizmalar ile tamir edilir. Meselâ; ultraviolenin oluşturduğu hasarları gideren deri hücrelerinde rastladığımız hususi bir tamir sistemi bulunmaktadır. Çünkü ultraviole tesiriyle derinin dış tabakasındaki hücrelerin içerisindeki DNA'nın yapı tasları arasında normalde bulunmayan dayanıklı bağlar oluşur. Bu tür bağlar DNA'nın fonksiyonunu ve replikasyonunu (yenilenmeyi) engellediği için hemen ortadan kaldırılması gerekir. Bu ise çok hızlı isleyen ve son derece hassas tamir mekanizmaları vasıtasıyla gerçekleştirilmekte geride ise hasardan eser kalmamaktadır. Fakat bu sistem çok sihhatli ve itinalı çalışmasına rağmen 100 milyonda bir hata ihtimali vardır. Bu ihtimaller toplandığında oldukça yüksek bir rakam ortaya çıkar.

Yapılan araştırmalar bir tek sigaranın özellikle solunum sistemindeki hücrelerin DNA'sında 1013 tane hasara (mutasyon) yol açtığını göstermiştir. Hücrelerimizdeki tamir mekanizmalarının hata yapma nisbeti 1/108 olduğuna göre bir sigara içiminden sonra değişik vücud hücrelerinde ortalama 10.000 tane mutasyon husule geldiği ortaya çıkar (1012/108 10.000).

Buna ilaveten günlük besinlerimizde bulunan değisik maddeler de (Solanin ve latex sıvısı gibi) büyük ölçüde hasarlara yol açabilirler.

Meydana gelen değişikliklerin çoğu önemli olmamakla beraber bazı mutasyonlar hücreye kanser yapıcı bir potansiyel kazandırırlar.

Prof. Rudolf Zahn'nın ölüm istatistiklerinden faydalanarak yaptığı araştırma neticesine göre öldürücü tümörlerin % 35'i besinlerin ihtiva-ettikleri bazı maddelerle oluşmaktadır. Hemen ikinci sırada % 30'luk bir nisbetle sigara gelmektedir! Buna karşılık çeşitli mesleklerde maruz kalınan tesirler % 4çevredeki değişik zehirlerin direkt tesiri ise ancak % 2 oranında rol oynarlar.

Menfi yönde meydana gelen değişikliklere set çeken bu mükemmel tamir mekanizmalarının yerleştirildiği vücud sarayını tahrip eden maddeleri havi sigarayıgöz göre göre kullanmak ve hatta başkalarına takdim etmek ne derece akıl kârıdır?

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı