İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Atopik Dermatit & Çocukluk Çagı Egzeması

Z£Uک - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2010
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.086
Konular:
596
Teşekkür (Etti):
15
Teşekkür (Aldı):
130
Ticaret:
(0) %
26-03-2011 17:03
#1
Atopik Dermatit & Çocukluk Çagı Egzeması
Çocukların en sevimli dönemlerinde rastlanan ve bu dönemin zaman zaman tatsızlaşmasına neden olan atopik dermatit sık görülen çocukların neredeyse %1-3’ünü tutan bir hastalıktır. Çocuklukta bu hastalığın en önemli görülme nedeni; Atopi yani ailede anne veya baba da alerjik bir hastalığın (astım, allerjik deri hastalıkları, allerjik burun akıntısı gibi) var olmasıdır. Ne yazık ki bu çocuklarda da yaşamın ilerleyen dönemlerinde deri bulguları geçsede; astım, alerjik burun akıntısı gibi diğer alerjik hastalıkların ortaya çıkma riski yüksektir.

Deri bulguları başlangıçta kendisini sulantılı kızarık kaşıntılı alanlar şeklinde gösterirken; ilerleyen dönemlerde kuru, kalın, kabuklu çok kaşıntılı alanlara bırakır. Sıklıkla kolların ve bacakların iç kıvrım yerleri, ense yüz tutulmakla beraber diğer vücut bölgelerinde de döküntüler görülebilir. Kaşıntı sebebiyle çocuklar huzursuzdur, uyku düzenleri bozulur, yastığa kafasını sürerek veya vücutta, yüzde yer yer kaşıntılı kanama izleri ile bu durum ifade bulur. Huzursuzlukla birlikte hastalığın şiddeti artar, böylece bir kısır döngü halinde hastalık şiddetlenir.

Hastalığın tanısı nasıl konulur?

Hastalığın tanısında klasifiye ettiğimiz majör ve minor kriterler vardır.

Majör Kriterler; Ailede allejik bir hastalığın varlığı, mevcut egzemaların sık tekrarlaması, kaşıntı ve hastalığın vücuttaki tipik alanları tutmasıdır.

• Minör kriterler ise; vücutta yaygın kuruluk, ellerdeki çizgilerde belirginleşme, dudak kenarlarında çatlamalar, gözaltlarında kuruluk çizgilerde belirginleşme, vücutta yer yer tavuk derisi şeklinde iğsi alanlar, yer yer beyaz yuvarlak alanlar, çevresel ve emosyonel faktörlerin hastalığın seyrini etkilemesi sık gördüğümüz bulgulardandır.

• 3 majör ve 3 minör bulgunun varlığında hastalık tanısı kolayca konulur.

Gıdalar Hastalığı Tetiklermi?

Atopik dermatiti olan çocukların gıda intoleransı da yüksektir. Ancak atopisi olan bir çocukta gıda allerjisi hiç görülmeyedebilir. Herhangi bir besinin hastalığı tetiklediği tespit edildiğinde o besinin çocuğa verilmemesi çözüm olacaktır.

Hastalığın Tedavisinde Neler Yapılmaktadır?

• Çok kaşıntılı olan ve ******n yaşam kalitesini, uykularını, neşesini kaçıran bu durumda tedavinin en önemli kısmı; tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve önleyici tedbirler almaktır.

• Hastalığı tetiklediği bilinen yünlü, sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler kullanılmalı, ******n çamaşırları yıkanırken deterjan yerine sabun tercih edilmelidir.

• Derinin nemlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır. Deri kuruluğu kaşıntıyı ve hastalığı şiddetlendirdiği için bol nemlendirmek esastır.

• Hastalığın şiddetli dönemlerinde topikal kortikosteroidler ve steroid içermeyen yeni topikal tedavi seçenekleri, çok şiddetli ve tedaviye dirençli vakalarda sistemik tedaviler ve UV tedavi seçenekleri arasındadadır.

• Kaşıntı sebebiyle oluşan sıyrıklar sebebi ile enfeksiyon riski durumlarında tedaviye topikal bir antibiyotikli krem eklenebilir.

Hastalık tekraralayıcı ataklarla kendini yineleyen tarzda ve ******n yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği için atopik dermatiti olan bir ******n ailesinin çok bilinçli olması ve onu düzenli takip eden ve tedavisini düzenleyen bir dermatologunun olması tedavisinde en doğru yol olacaktır.

Dr.Ayfer Aydın
Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Kliniği
SAĞLIK platformu


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
>>>Sabahları balgamlı öksürük astım belirtisi olabilir!

>>>EVLİLİK ÖNCESİ GELİN ADAYLARI ESTETİK MERKEZLERİNE KOŞUYOR!

>>>STRESİN ROMATİZMASI OLUR MU?

>>>ÇOCUĞUNUZ DİŞ HEKİMİNDEN KORKUYOR MU?

>>>Atopik Dermatit & Çocukluk Çagı Egzeması

>>>Türkiye’de 3.5 milyon astım hastası var

>>>Zayıf olmak '****bolik sendromu' tetikleyen karın içi yağlanmayı engellemiyor!

>>>KİLO VERMENİZİ ENGELLEYEN 10 DİYET HATASI

>>>Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Anomali: ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI

>>>KALP SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN 6 ALTIN ÖNERİ
---------------------
-Winter is Coming-

-as HIGH as HONOR-

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı