İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Gıda Takviyesi İlaçlarına Yakın Takip

NeGaTive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2010
Nereden:
Aşk-ı Virane
Mesajlar:
2.427
Konular:
1124
Teşekkür (Etti):
89
Teşekkür (Aldı):
310
Ticaret:
(0) %
28-03-2011 13:08
#1
Gıda Takviyesi İlaçlarına Yakın Takip
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, televizyon ve internet sitelerinde yayınlanan gıda takviyesi ilaçlarını yakın takibe aldı.


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, televizyon ve internet sitelerinde yayınlanan gıda takviyesi ilaçlarını yakın takibe aldı. 159 televizyon ve internet sitesine zayıflatıcı, kilo aldırıcı ve kanser gibi rahatsızlıkları önleyici etkisi bulunan ilaç reklamlarına ilişkin uyarı yazısı gönderildi.

Uyarı yazısında "Mevzuat hükümleri ve açıklamalar doğrultusunda, bahsi geçen gıda takviyesi reklamlarına ilişkin olarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi, aksi takdirde şirketiniz hakkında yasal işlemlerin uygulanacağı bilinmelidir." ifadelerine yer verildi.

Zaman'dan Ercan Baysal'ın haberine göre, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Reklam Kurulu'nun tüketicilerin haksızlığa uğramamaları için reklamları titizlikle incelediğini belirterek, "Son zamanlarda, içeriğinde bitkisel bileşenler bulunan ve 'Gıda Takviyesi' adı altında satılan ürünlerle ilgili reklamlarda, bu ürünlerin zayıflamaya veya kilo almaya yardımcı olduklarına, birçok rahatsızlığı önleyebileceğine ve tedavi edebileceklerine dair iddialara sıklıkla rastlıyoruz. Bu reklamların büyük oranda, gerekli mevzuatlara aykırı olduğunu ifade etmeliyim." dedi.

Son günlerde sıkça gündeme gelen gıda takviyesi ilaçları hakkında değerlendirmede bulunan Sanayi Bakanı Ergün, bu tür ürünlerin insan sağlığını doğrudan etkilediğini belirterek üzerinde titizlikle durduklarını kaydetti.

"Tüketicilerin ekonomik zararlarını telafi etmek mümkün olabilir; ancak sağlıkta ortaya çıkacak bir sorunun telafisi mümkün olmayabilir." uyarısında bulunan Ergün, tüketicilerin reklamlar sebebiyle mağdur olmalarının engellenmesine çalışıldığını bildirdi. Bu ürünlerin piyasaya arzı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın üretim veya ithalat iznine tabi.

Reklamı yapılan ürünler arasında bu izni dahi almamış veya başka firmalara ait izinleri kendilerinin gibi gösteren ürünlere rastlanabildiğini aktaran Ergün, "Bir ürün üreteceksin, sonra kendi kafana göre, mesela bu kansere iyi gelir diye satacaksın. Bu ürünlerin hiçbir zararı olmasa bile, vatandaşımızın duygularının, hastalıklarının, ihtiyaçlarının bu şekilde suistimale uğramasına izin veremeyiz, vermeyiz." diye konuştu.

Reklam Kurulu'nca 2010 yılında karara bağlanan 732 dosyadan 46 adedi gıda sektörü ile ilgili. Bu dosyalardan 41 tanesi, ilgili mevzuata aykırı bulundu. Aykırı bulunan 41 adet dosyadan 28 tanesi için durdurma cezası verilirken, 13 dosya için idari para ve durdurma cezası uygulandı. Geçen yıl gıda sektörüne uygulanan toplam idari para cezası miktarı 1 milyon 170 bin lirayı buldu.
--------------------- [CENTER][COLOR=Teal][SIZE=2][B][COLOR=DimGray]Elinde sağlam fud keylogger olan bana ulaşsın.
Code Name : NeGaTive
63428483

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı