THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Devlet, Hastasını Evden Alıp Eve Bırakacak

NeGaTive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2010
Nereden:
Aşk-ı Virane
Mesajlar:
2.427
Konular:
1124
Teşekkür (Etti):
89
Teşekkür (Aldı):
310
Ticaret:
(0) %
28-03-2011 13:10
#1
Devlet, Hastasını Evden Alıp Eve Bırakacak
Sağlık Bakanlığı, hastaneye gidiş-dönüşte zorluk yaşayan belli gruptaki hastalara ücretsiz hasta nakil aracı sağlanması talimatı verdi.


Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla, Hasta Taşıma Hizmeti Alımı konulu bir genelge yayınlandı. Genelgede, hastaların hastaneye ulaşımındaki zorlukların mümkün olabilecek en alt düzeye indirilmesinin önemli olduğu vurgulandı. Tedavi programları belirlenmiş olan, hastalığın özelliği gereği hastaneye yatırılmasına gerek bulunmayan, ancak günü birlik olarak belirli aralıklarla hastaneye gelerek tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alması gereken hastaların, bu amaçla hastaneye gidiş ve dönüşlerinde tıbbi durumlarına bağlı bazı zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çekildi. Böyle durumlarda, çözüm olarak, çoğunlukla gerekmediği halde hastane yatışı yapıldığı, bu nedenle hasta yataklarının uzun süreli ve gereksiz şekilde kullanıldığı kaydedildi.

Genelgede, "Bu bağlamda, ilgili uzman tabip tarafından belirlenen tedavi planı kapsamında belirli aralıklarla, hastaneye yatışı gerekmeksizin ayaktan günü birlik tedavi uygulanması gereken; kas sistemi, nörolojik, ruh sağlığı ve benzeri kronik hastalığı bulunan hastalar, kanser hastalarının kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanan hastalar, organ ve doku nakli yapılmış veya yapılacak olan hastalar ile doğum yapmış olup da hastaneden taburcu edilen anne ve bebekler gibi sosyal ve tıbbi endikasyonlarına bağlı olarak hastaneye gidiş- dönüş ulaşımında sorun bulunan hastaların evden ilgili sağlık kurumuna ve sağlık kurumundan da eve nakillerini sağlamak amacıyla, gerektiğinde kullanılmak üzere hasta nakline uygun şartları haiz hasta nakil aracı temininin hizmet alım yolu ile sağlanması yoluna gidilmesi Bakanlığımızca uygun ve gerekli görülmüştür." denildi.

Genelgeye göre, ulaşım amaçlı hasta nakil servis araçları tanımlanan hastalara hizmet vermek kaydıyla, sağlık kurumları, hizmetin gerekleri ve bu hizmete ihtiyacı bulunan hasta yoğunluğunu dikkate alarak ilgili mevzuat çerçevesinde hizmet alımı yolu ile temin edilebilecek. Bu hizmete ilişkin giderler ilgili sağlık tesislerinin döner sermaye bütçesinden karşılanabilecek.

Özel sektöre ait sağlık kuruluşları da genelgede tanımlanan hastalara ulaşım amaçlı servis hizmeti sunabilecek. Hasta taşıma amaçlı ulaşım hizmetleri karşılığı hastalardan her hangi bir ad altında kesinlikle ücret talep edilmeyecek.

Söz konusu hastaların, önceden belirlenmiş randevu saatlerinde, bekletilmeksizin tedaviye alınmaları esas olacak. Bu amaçla, gerektiğinde evde sağlık hizmet birimleri ve sosyal hizmet birimleri ile koordinasyon ve işbirliği yapılarak hasta refakati sağlanacak, sağlık tesisleri yönetimlerince işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılmasına yönelik gerekli idari ve fiziki düzenlemeler yapılacak.
--------------------- [CENTER][COLOR=Teal][SIZE=2][B][COLOR=DimGray]Elinde sağlam fud keylogger olan bana ulaşsın.
Code Name : NeGaTive
63428483

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler