THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

27 Günlük Bebeğe Kalp Operasyonu

AKėLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
4.854
Konular:
3657
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
597
Ticaret:
(0) %
16-05-2011 17:22
#1
27 Günlük Bebeğe Kalp Operasyonu


Zor nefes alıyordu, morarıyordu ve anne sütü almıyordu...

Çanakkale'de 2 Nisan'da dünyaya gelen Emine Canan bebek, akciğerden kalbe temiz kan taşıyan damarların kalbin sol tarafı yerine sağ tarafına açılması ve kalbindeki delik nedeniyle acil olarak sevk edildiği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde henüz 27 günlükken ameliyat edildi. 2 kiloluk Canan bebek, ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Emine Canan, 2 Nisan 2011'de Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Yukarıköy'de yaşayan Cahide (31) ve Uğur Çarıksız'ın (37) dördüncü kızları olarak Çanakkale Devlet Hastanesi'nde 2 kilo 100 gram olarak dünyaya geldi. Dağ köyünde tarım işçisi olarak çalışan Çarıksız çiftinin bebeği, morarma, emmeme ve zor nefes alma nedeniyle kalp hastalığı olabileceği ihtimali üzerine İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Kalp destekleyici tedavi uygulanan minik Canan, Total Anormal Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi ve Patent Duktus Arteriozus (Akciğerden kalbe temiz kan taşıyan damarların sol kalp yerine kirli kanın bulunduğu sağ kalbe açılması) tanıları ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne (DEÜ) sevk edildi. Yenidoğan döneminde sıklıkla ölümcül sonuçlanan rahatsızlık nedeniyle bebek, 2080 gram olarak getirildiği DEÜ Hastanesi'nde acil ameliyata alındı.

Emine Canan, 28 Nisan 2011'de Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Baran Uğurlu ve Uzm. Dr. Mehmet Güzeloğlu'nun gerçekleştirdiği operasyonla yaşama tutundu. Kalp akciğer pompası kullanılarak, hastanın 16 derece kadar soğutulduğunu belirten Prof. Dr. Uğurlu, ardından pompa kapatılarak dolaşımı tamamen durdurduklarını, akciğerden gelen damarların sol kalbe dikildiğini, kalpteki deliğin kapatıldığını ifade etti.

Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Emine Canan taburcu edilirken, maddi imkansızlıklarla geldikleri DEÜ Hastanesi'nde sağlık çalışanları ve çevredekilerin yardımları ile tedavi sürecini tamamlayan Çarıksız ailesi, destek verenlere ve doktorlara teşekkür etti. Anne Cahide Çarıksız, diğer kızları ve yakınlarında bu tür bir rahatsızlık görmediğini belirterek, "Behçet Uz Hastanesi'nde doktorlar ******muzun kalbinde delik olduğunu, damarlarının ters çalıştığını söyledi. Ailemizde kalp rahatsızlığı yok. Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geldiğimizde kızım hemen ameliyata alındı. Şimdi ******muzun durumunun düzeldiğini ve eve gidebileceğimizi söylediler. Köyümüze dönüp kızımızın sağlıklı bir şekilde büyümesi için gayret göstereceğiz" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler