TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Önlem Alınmazsa Süresiz İş Bırakacaklar

AKėLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
4.854
Konular:
3657
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
597
Ticaret:
(0) %
18-05-2011 19:43
#1
Önlem Alınmazsa Süresiz İş Bırakacaklar


Bir doktora şiddet iddiası daha!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bölümü'nde görevli asistan doktor H.S., "Hastayla neden ilgilenmiyorsun" diyen M.H. adlı hasta yakının saldırısına uğradı. İki taraf da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Genç doktorun meslektaşları ise hastane önünde basın açıklaması ve yürüyüş yaparak arkadaşlarına yönelik saldırıyı protesto etti. Sağlık Bakanlığı'nın uygulamalarının hekimlerle hastaları karşı karşıya getirdiğini savunan doktorlar, şiddete karşı tedbir alınmazsa 24 Mayıs Salı günü süresiz iş bırakacaklarını açıkladı.

İKİ TARAF DA ŞİKAYETÇİ OLDU
Olay 15 Mayıs Pazar gecesi saat 02.00 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi otoparkında meydana geldi. İddiaya göre, M.H. adlı bir hasta yakını aracının içinde oturan asistan doktor H.S.'ye giderek ağrısı olan bir hastayla neden ilgilenmediğini sordu. Dr. H.S. ise gerekli müdahaleleri yaptığını, hastaya iki kez ağrı kesici yapıldığını, ancak onkoloji hastası olduğu için ağrılarını tamamen dindirmenin mümkün olmayacağını söyledi. Hasta yakını bunun üzerine aracın içindeki H.S.'ye saldırdı. H.S.'nin de karşılık vermesiyle büyüyen kavgayı diğer hasta yakınları ayırdı. Darp raporu alan iki taraf da savcılığa giderek birbirleri hakkında şikayetçi oldu.

SÜREKLİ SALDIRIYA MARUZ KALIYORUZ
Hekimlere yönelik şiddetin giderek arttığını belirten asistan doktorlar ise, hastane önünde bugün basın açıklaması ve yürüyüş yaparak meslektaşlarına destek verdi. Hastanede hasta ve hasta yakınlarının sürekli fiziksel ve sözel tacizlerine maruz kaldıklarını belirten doktorlar şunları söyledi: "Bu saldırılar karşısında hiçbir önlemimiz bulunmuyor. Çalıştığımız kurum ve Sağlık Bakanlığı hiç bir tedbir almıyor. Gerekli tedbirlerin alınması için asistan doktorlar olarak her yerde bu konuyu gündeme getirdik ama hiçbir adım atılmadı."

HASTALARLA KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYORUZ
Sağlık Bakanlığı'nın politikalarının hekimlerle hastaları karşı karşıya getirdiğini belirten doktorlar, "Randevuların geç verilmesinin, hastaların sıra beklemek zorunda bırakılmasının, parası olmadığı için muayene olunamamanın, sağlık hizmetlerine erişememenin sorumlusu biz değiliz. Ancak hastalar bu sorunların kaynağını doktorlar olarak bilmektedir. Sağlık politikalarını biz geliştirmiyoruz. Hastaneleri işletme haline biz dönüştürmüyoruz. Eczaneye gittiğinizde katkı payını biz almıyoruz. Bunlar Sağlık Bakanlığı'nı ilgilendiren konulardır" dediler.

ÖNLEM ALINMAZSA SÜRESİZ İŞ BIRAKACAKLAR
Aralıksız 33 saat çalıştıklarını ve bu şartlar altında hata yaptıklarını belirten doktorlar, "Şartların düzeltilmesini istiyoruz. Çalışma şartlarımız düzelene, şiddete karşı tedbirler alınana, hükümetin hekimlere karşı tutumu düzelene, aldığımız ücretlerdeki çarpıklıklar giderilene kadar eylemlerimize devam edeceğiz. Düzeltilmediği takdirde 24 Mayıs Salı günü süresiz iş bırakacağız. Benzer taleplerle eyleme başlayan ve iş bırakan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanlarını da destekliyoruz. Ayrıca bu eylemimizde bize destek vermeyen bölüm hocalarımızı kınıyoruz" diye konuştular.
---------------------
Siyahın kaderi suçlanmak, beyazın kaderi kirlenmek.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler