İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon insan AIDS'den ölüyor

3333 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
12/2005
Nereden:
Little Town.
Mesajlar:
3.213
Konular:
1294
Teşekkür (Etti):
128
Teşekkür (Aldı):
1231
Ticaret:
(0) %
17-09-2007 14:06
#1
Dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon insan AIDS'den ölüyor
1 Aralık Dünya AIDS günü nedeni ile gözler bir kez daha son yılların en korkutan bulaşıcı hastalığına çevrildi. Dünyada her gün 14 bin kişiye AIDS'e neden olan HIV virüsü bulaşırken, araştırmacı ilaç firmaları, bu hastalıkla mücadelede etkili olacak yeni ilaç ve aşıları geliştirmek ve hastaların hizmetine sunmak için zamana karşı yarışıyor.

Günümüzde gelişmiş ülkelerin yanı sıra, Asya ve Afrika'daki pek çok ülkede ciddi bir salgın boyutuna ulaşan AIDS'e karşı mücadele aralıksız sürüyor. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de görülen AIDS hastalığı için 82 yeni ilaç adayı ve aşı adayı üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı.

Bunlar arasında yer alan 18 yeni aşı ve 36 antiviral ilacın ise klinik araştırma veya Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu'nun (FDA) incelemesi aşamasında olduğu belirtiliyor.

AİFD'den alınan bilgilere göre, geliştirilme aşamasında olan aşılardan biri, AIDS'e neden olan HIV virüsü ile mücadele edebilmek için genel bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedefliyor. Bir diğeri ise hücrenin yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturarak HIV'in içeri girmesini engelliyor.

Bir diğer çalışmada ise bağışıklık reaksiyonunu güçlendirmek için yeni bir teknoloji olan gen tedavisi uygulanıyor.

Dünyanın dört bir köşesindeki laboratuarlarda çalışan bilim insanları AIDS'e karşı etkili tedaviler geliştirebilmek için zamana karşı yarışıyorlar. Halen araştırmacı ilaç firmalarının üzerinde çalıştıkları ilaçların araştırma – geliştirme çalışmaları tamamlandığında AIDS hastalığına karşı son derece etkin yeni nesil ilaçların ortaya çıkacağı kaydediliyor.

AIDS hastalarının yaşam süresi beklentisi artık 15 yıl
AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün 25 yıl önce ilk kez teşhis edilmesinden bu yana bu hastalığın tedavisi için 86 ilaç geliştirildi. AIDS'e karşı ilk ilaç ise virüsün teşhis edilmesinden 6 yıl sonra, 1987 yılında hastalara sunuldu. Bugün ise laboratuar çalışmaları yürütülen 82 ilaç ve aşı adayı bulunuyor. Bu adaylardan bir kısmının ilaç haline gelerek hastalara sunulmasıyla AIDS ile mücadelede ciddi bir yol alınmış olunacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlanan Ulusal Sağlık Kurumu (NIH) raporuna göre, proteaz inhibitörlerinin (HIV bulaşmış hücrelerin virüsün yeni kopyalarını üretmelerini engelleyen bir anti-HIV ilaç grubu) hastalara sunulduğu ve kombine ilaç tedavisinin kullanılmaya başlandığı 1990'lı yılların ortalarından bu yana ABD'de AIDS'den kaynaklanan ölüm oranı %70 azaldı. Uluslararası saygın bir tıp dergisi olan New England Journal of Medicine'de 2001 yılında yayımlanan bir çalışma, yeni tedavilerin hastaneye yatışları ve toplam bakım maliyetlerini de azalttığını ortaya koydu.

Yapılan yoğun araştırmalar ile HIV virüsünün gizemi çözülmeye çalışılırken hastalığın ilk tanımlanmasından bugüne kadar geçen sürede geliştirilen ilaçlar ile hastalarının yaşam süresinin uzaması dikkat çekiyor.

Türkiye'de de artıyor

HIV/AIDS hastalığı ilk kez 1985 yılında görüldüğü Türkiye'de de oldukça hızlı bir artış gösteriyor. 1992 yılına kadar her yıl 30'lu rakamlarda olan yeni hasta sayıları, 2000'li yılların başından itibaren 150-200'lü rakamlara ulaştı. Sağlık Bakanlığı'nın Aralık 2005 verilerine göre, sadece 2005 yılı içinde 332 yeni vaka teşhis edildi. Yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre Aralık 2005 itibarı ile Türkiye'de 2254 HIV/AIDS hastası bulunuyor. Bu hastaların 588'i AIDS basamağına ulaşmış durumda. 1666 kişi ise HIV virüsü taşıyor. HIV enfeksiyonuna ülkemizde en sık 15-49 yaş arasında rastlanıyor. Hastalık erkeklerde %68.6, kadınlarda ise %31.4 oranında görülüyor.

Gelişmekte olan ülkelerde büyük bir sağlık tehditi oluşturuyor

Tedavi sürecinde verilen büyük mücadelelere rağmen, AIDS dünya genelinde ve özellikle de Afrika, Çin, Rusya ve Hindistan'da büyüyen bir sağlık tehditi olmaya devam ediyor.

İlaç firmaları, gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve AIDS'le mücadeleye destek olmak amacıyla 1998 yılından beri 411 milyar doların üstünde katkı yaptılar. Uygulamaya konulan projeler arasında HIV/AIDS kliniklerinin yapılması, AIDS eğitim ve önleme programları, HIV'in anneden çocuğa bulaşmasını engellemeye yönelik programlar, AIDS ve ilgili hastalıklara yönelik ilaçların bağışlanması yer alıyor.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı'na (UNAIDS) göre, 2004 yılında dünyada yaklaşık beş milyon yeni HIV enfeksiyonu –– meydana gelirken, dünyada yaklaşık 3 milyon kişi bu hastalıktan öldü.

AIDS hastalığı dünyada ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bir grup erkekte ve Haiti'den gelen göçmenlerde rastlandı. Tüm dünyada ise bugüne kadar 20 milyondan fazla insanı öldürdüğü ve yaklaşık 40 milyon kişiye bulaştığı belirtiliyor. ABD'de HIV virüsü taşıyanların sayısının ise 1,1 milyon kişiye ulaştığı tahmin ediliyor.
---------------------
Biz arkamızı vatanımızdan ve atamızdan başka hiçbir şeye dayamayan, gücümüzü ve bütünlüğümüzü sadece milli değerlerimizden alan bir topluluğuz. Gururumuz ve Onurumuz Bizi biz yapan değerlerdir. Siz Turkhackteam üyeleri, hiç kimsenin kulu köpeği olmayan bu topluluğun bir parçası olduğunuz için çok değerlisiniz. Hepinize sonsuz teşekkürler
Bir Turk Hack Team Yöneticisi(!) MSN üzerinden sizi ekleyip size dosya göndermeye çalışırsa ve ya sizden kullanıcı adınızı ve şifrenizi isterse kesinlikle o kişilere inanmayınız. Bizler sizinle görüşme yapamayı istersek sizlere site üzerinden ulaşıp iletişim adresimizi veririz. Kötü Niyetli Kişilere Aldanmayın!!

Sitemiz üzerinden Kendi sitelerinin reklamını yapanlara mahal vermeyiniz. Sizlere Özel mesajla veya diğer platformlardan kendi sitelerine çekmeye çalışanları bizlere bildiriniz. Unutmayın Taklitler asıllarını yüceltir."Unutmayın !Yaktığınız can kadar canınız yanacak ve üzdüğünüz kadar üzüleceksiniz.."(Hadis-i Şerif)


A.D.D
ProgenTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Mesajlar:
72
Konular:
18
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
2
Ticaret:
(0) %
27-09-2007 22:24
#2
bu aidsin kendiliğinden çıkan bir hastalık olduğunu mu zannediyorsunuz?
Bir hastalık 12 ülkede aynı anda aynı günde mi çıkar sizce?
bu gün avrupanın türkiyeyi gizli bir antlaşmayla paylaştığı gündür sizce bir gariplik yok mu?
bu 12 ülke dünya nın en zengin maden yataklarına sahip ülkeleri sizce garip değil mi?
eşcinsel hastalığı dediler sizce bütün afrika mı eşcinsel ?
Ve bu ülkelerde bir sürü beyaz var neden onlara bulaşmıyor sizce garip değil mi?
Ve bazı yerlerde beyazlar zencilerden daha fazla olmuş bu bahsettiğim yerler dünyanın en büyük maden yataklarının olduğu bölgelerdir sizce garip değil mi?
lütfen bu soruları kendinize sorup düşünün

Vbir yerde duydum yılını tam olarak hatırlamıyorum kusura bakmayın
ülkemizden kendi ellerimizle tam 100000 çeşit kan yollamışız.
Siz şimdi diyorsunuz bunda ne war diye demii?
Bizim ülkemiz gen haritasını çözmek çok zor çünkü bizim ülkemizde her milltten insanlar war bu yüzden gen haritası çıkarılabilecek zor bir ülkeyiz.
Bu 100000 adet kan verilmesinide anlamışsınızdır umarım :S:S:S

alıntı değildir hepsini kendi ellerimle yazım
FaTaL ERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2006
Nereden:
Siber Alem
Yaş:
33
Mesajlar:
1.110
Konular:
12
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
81
Ticaret:
(0) %
29-09-2007 16:29
#3
valla bu hastalığın çaresi bulunmazsa dünyanın hali çok kötüye gidecek
--------------------- Ya Devlet Başa,Ya Kuzgun Leşe
Hak Arayan Varsa Hakkını Verin, Baş Kaldıran Varsa Başını Kesin
II.Abdulhamid Han

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı