İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Antalya'da Talasemi Kongresi

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
29-05-2011 00:31
#1
Antalya'da Talasemi Kongresi
Türkiye Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Antalya'da düzenlenen 12'nci Dünya Talasemi Kongresi'nin (TIF) ardından yaptığı basın açıklaması ile kongreyi değerlendirdi.


Türkiye Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Antalya'da düzenlenen 12'nci Dünya Talasemi Kongresi'nin (TIF) ardından yaptığı basın açıklaması ile kongreyi değerlendirdi. Prof. Dr. Canatan, Türkiye'de alınan kararların talasemi ile mücadelede gelecek 10 yıla ışık tutacağını kaydetti.

Türkiye Talasami Federasyonu'nun Güllük'teki Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısına Federasyon Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan ile kongreye ev sahipliği yapan Rixos Oteller Grubu Lares Park Genel Müdürü Cüneyt Kuru katıldı. 'Akdeniz anemisi' olarak da bilinen talasemi hastalığı ile ilgili dünyanın en önemli kongresi olan TIF 2011'e ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Canatan, 59 ülkeden gelen insanlara Antalya'nın tanıtılmasının da ayrı bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Duran Canatan, 2006 yılında Dubai'de 29 ülkenin katıldığı, 2008 yılında Singapur'da 30 ülkenin katıldığı kongrelerde hiçbir sosyal paylaşım olmamasına rağmen Türkiye'de yapılan kongrede katılan ülke sayısının 59 ve katılımcının da 1300 olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Canatan, "Kongrede hastalıkla ilgili son yenilikleri içeren zengin bilimsel programlar yanında sosyal programlar da çok zengin geçti. 4 gün süren ve 18 sempozyum, 7 bildiri, 3 poster oturumu, 2 workshop ve 4 satellit toplantı olmak üzere 34 bilimsel oturumun yapıldığı kongrede program dışında kalan zaman, davetliler için tam bir şölene dönüştü. Misafirlerimize Türk kültüründen de örnekler sunduk. Bununla ilgili de çok fazla tebrik aldık" diye konuştu.

Kongrede, talasemi hastalığının tedavisinde gelecek 10 yıla ışık tutacak sonuçlara ulaşıldığını belirten Prof. Dr. Duran Canatan, şunları söyledi:

"Toplantılardaki mesaj, talasemide daha ileriye adımlar olduğundan, bu kongrenin hastaları, aileleri, talasemi konusunda çalışan teknisyen, hemşire, hekim ve bilim adamlarını bir adım ileriye taşıdığını gördük. Özellikle kök hücre nakli, gen düzenlenmesi ve tedavisi ile yaşam stili uygulamaları konuları üzerinde duruldu. Toplantıda görüşülen ana başlıklar ise kan nakli ve sorunları, demir yükü ve atımı, kalp ve damar anormallikleri, endokrin sorunları, karaciğer sorunları, üreme ve gebelik sorunları, psikososyal destek, orak hücre hastalığı, diğer hemoglobin bozuklukları, talasemi intermedya, alfa telasemi sendromu, bilgi teknolojileri, tanı ve izleme teknikleri ve kronik hastalık modeli politikaları oldu. Tüm bu anabaşlık maddeleri ile ilgili yenilikler masaya yatırıldı. " - Antalya
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı