İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Cinsel İstismara Uğrayanlar Tedavi Edilmelidir!

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
31-07-2011 23:50
#1
Cinsel İstismara Uğrayanlar Tedavi Edilmelidir!
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan, çocukluktaki ihmal ve istismarın o kişiyi ileriki yaşamında istismarcı yapabildiğini bildirdi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan, son zamanlarda toplumda cinsel sapmaların ve suçların daha sık yaşandığını ifade etti.

Cinsel istismarın ağırlıklı olarak çocuklarda görüldüğünü, erişkinlerin de cinsel istismara uğrayabildiğini, kız çocuklarına yapılan cinsel istismarın daha yüksek boyutta veya yalnız onlara yönelik olduğu yönünde bir ön yargı olduğunu belirten Prof. Dr. Doğan, ''Oysa cinsel istismar erkek çocuklara da yapılıyor ama oran olarak kız çocuklarda daha fazla'' dedi.

Prof. Dr. Doğan, tüm dünyada özellikle internetin yaygınlaşmasıyla, çocuklara yönelik cinsel suçların arttığını belirterek, ''Çocuk istismarının ve çocuğa yönelik cinsel suçların artmasında toplumsal değişmeler, teknolojideki gelişmeler rol oynayabilir. Toplumların gelişmişlik düzeyiyle bireycilik, yalnızlaşma, topluma ve kendine yabancılaşma artmıştır'' diye konuştu.

İnsanların yalnız etkinlik gösterdikleri bilgisayar, internet gibi araçlarla daha çok zaman geçirmekte, sanal bir dünyada yaşayarak gerçek dünyadan uzaklaşmaktadır. Gelişmişlikle ilgili her doyum, ardından bir doyumsuzluğu getirmektedir'' dedi.

Cinsel istismar suçunun cezasız kalması veya çok az ceza verilmesinin bu suçları adeta teşvik ettiğini belirten Doğan, ''Pedofili bir cinsel sapma olarak değerlendirilir. Ancak bunun salt hastalık olduğunu söylemek yeterli değildir. Bu kişilerin çoğu bir yuva kurmuş, işi gücü olan, toplumda bilinen kişiler olabilmektedir'' ifadesini kullandı.

Toplumda tartışılan kısırlaştırma ve bunların hekim tarafından yapılmasının tek başına doğru olmadığını savunan Prof. Dr. Doğan, ''Her şeyden önce hekim tedavi eder, infaz memuru değildir. Hormonla cinsel isteği azaltmak, bastırmak ancak tedavinin bir parçası olabilir, o da kişi bunun yapılmasını isterse'' diye konuştu.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı