TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sezaryende Yenidoğan Sorunları Artıyor

The.BaDBoY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
вєтα єνι вєвєğιм..;)
Mesajlar:
1.615
Konular:
366
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
359
Ticaret:
(0) %
26-08-2011 02:09
#1
Wink
Sezaryende Yenidoğan Sorunları Artıyor
Sezaryenle doğumda öldürücü Yenidoğan sorunlarının iki kat arttığı belirtildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ali Çetin, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, zorunluluk gerekmedikçe her anne adayının normal doğum yapması gerektiğini belirterek, normal doğumun hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok faydalı olduğunu söyledi.

Çetin, sezaryenle doğumun, annenin hayati tehlikesi bulunduğu durumlarda kurtarıcı olarak yapılan acil bir ameliyat olduğunu belirterek, sezaryenin karın açılarak yapılan ameliyatlarda oluşabilen her türlü riski taşıdığını ifade etti.

Sezaryenin bebek için de riskleri bulunduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti:

"Hamileliğin kaç aylık olduğu iyi hesaplanamadan ve doğum ağrıları başlamadan yapılan sezaryenlerde, erken doğuma bağlı Yenidoğan bakımı gereksinimi doğabilir.

Planlı bir sezaryen sonrası solunum sıkıntısı ve Yenidoğan sık solunumu hastalıklarının oranları, normal doğuma göre yedi kat fazladır. Sezaryen doğum sonrası çocuklarda daha fazla astım gelişmektedir.

Genel anesteziyle yapılan sezaryen doğumlarda Yenidoğan bebeklerin normal yaşama dönmesi gecikebilir.

Öldürücü Yenidoğan sorunları, sezaryen doğum sonrası genel olarak iki kat kadar daha yüksektir. Sezaryen doğumda rahim duvarı kesilirken bebekte küçük kesiler olabilir. "

Çetin, "Ayrıca, bebek eşi rahim ağzını kapatabilir ve rahim duvarına sıkı yapışabilir. Doğum sonrası belirgin şekilde artan bu durumlar, rahimin tamamen çıkartılmasını gerektirebilir. Rahim yırtılabilir. İdrar yolu, mesane ve bağırsak yaralanmaları görülebilir" diye konuştu.
CassTiaL Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler