THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Destek Oluyorlar

The.BaDBoY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
вєтα єνι вєвєğιм..;)
Mesajlar:
1.615
Konular:
366
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
359
Ticaret:
(0) %
26-08-2011 02:16
#1
Wink
Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Destek Oluyorlar
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde hizmet veren "Sigara Bırakma Polikliniği", her ay düzenlenen sigara bırakma seminerleriyle tiryakilere adeta "can simidi" oluyor.

Polikliniğin Başkanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç, yaptığı yazılı açıklamada, her ay ortalama 100 kişinin sigaradan kurtulmak için polikliniğe başvurduğunu ifade ederek, sigarayı bırakmak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı'nın gönderdiği bir formu doldurduğunu, sağlık kontrolünden geçirildiğini ve ücretsiz tedavi sürecine alındıklarını kaydetti.

Kılınç, ekonomik olarak belirli kriterleri taşıyanların ücretsiz tedavi hizmeti aldığını, ücretli tedavinin de yüksek maliyetli olmadığını bildirdi. İlk 1-3 ay arasındaki başarı oranının yüzde 72, 1 yıllık süreçte sigaradan kurtulabilenlerin oranının da yüzde 54 olduğunu ifade eden Kılınç, bu rakamların önemli olduğunu kaydetti.

Sağlık açısından ve ekonomik olarak belli kriterleri taşıyanların ücretsiz hizmetten yararlanabildiğini belirten Prof. Dr. Kılınç, "Ücretini kendisi karşılayacak olanlar için de tedavi çok maliyetli değil. Bağımlılar, bir ayda sigaraya verdikleri ücretle çok rahat tedavi olabiliyor. İlk 1 ile 3 ayda başarı oranımız yüzde 72. Bir yılda sigarayı bırakanların oranı yüzde 54'lere ulaşıyor. Bu çok önemli bir sonuç" ifadesini kullandı.

-"YAŞ ORTALAMASI 45"-

Sigarayı bırakmak isteyenlerin yaş ortalamasının 45 olduğunu ve büyük bölümünü kadınların oluşturduğunu kaydeden Kılınç, şu bilgileri verdi:

"Sigara içen 10 kişiden 7'si bırakmak istediğini ama başarılı olamadığını söylüyor. Sigara içiciliği bir hastalık. Örneğin bir tansiyon hastası rahatsızlıktan kurtulmak için önce tuzu kesiyor, önlemler alıyor, tansiyonunu düşüremeyince doktora gidip ilaç kullanıyor, tedavi oluyor. Sigara da böyle. Beynin ön bölgesinde bazı hücreler var. Bu hücreler doğuştan, sigarayla tanışmadan önce uyur vaziyette. Fonksiyon görmüyorlar. Siz sigarayla tanıştığınızda, içindeki yüksek dozda nikotin gidip burayı uyarıyor ve nikotin oraya bağlanıyor. Bu andan sonra sigara içtiğinizde aldığınız keyif duygusunu yaratan hormon salgılanıyor. Siz bunu beyne öğrettiğinizde, hep bu keyfi yaşamak istiyorsunuz. Hastalığın adı nikotin bağımlılığı, tedavisi mümkün, hastalığı oluşturan mikrop tütün, bulaştırıcısı tütün endüstrisi, zarar gören insan. Dünyada 2005 yılında sigara nedenli hastalıklardan ölen insan sayısı 5 milyondu. Her yıl artan bu rakam 2010'da 6 milyon 100 bin kişiye ulaştı, önlem alınmazsa 2030 yılında 10 milyona yükselecek. "

Sigarayı bırakmak isteyen kişinin, çakmak, kül tablası ve sigara paketini mutlaka ortadan kaldırması gerektiğinin altını çizen Kılınç, son 1 yılda Türkiye genelinde 2 milyon kişinin bu yöntemlerle sigarayı bıraktığını bildirdi. Kılınç, sigara içenleri gayretli olmaya ve bahane üretmeden merkeze başvurmaya çağırdı.
CassTiaL Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler