THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Diyabetliler Birbirini Eğitecek

The.BaDBoY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
вєтα єνι вєвєğιм..;)
Mesajlar:
1.615
Konular:
366
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
359
Ticaret:
(0) %
26-08-2011 02:17
#1
Wink
Diyabetliler Birbirini Eğitecek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eşi Hayrünnisa Gül'ün himayelerinde yürütülen "Diyabeti Durduralım" projesi kapsamında, Türkiye Diyabet Vakfınca "Akran Eğitim Programı" başlatıldı.

Program çerçevesinde, Edirne'den Van'a kadar 23 ilden 50 kronik diyabet hastası, 25 hekim tarafından diyabetle mücadele konusunda eğitildikten sonra, yaşadıkları illerdeki başka hastalara diyabetle ilgili eğitim verecek.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Rixos Otel'de düzenlenen toplantıda, Türkiye'de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklaşık 10 milyon diyabetli hasta olduğunu söyledi.

Diyabetin insanın hayatı boyunca süren bir hastalık olduğuna işaret eden Yılmaz, "Diyabetle mücadele için hastaların eğitilmesi gerekiyor. Bugüne kadar bu konuda çok başarılı olunamadı. Çünkü diyabetin artış hızı çok yüksek. Doktor ve hemşireler, 5 milyon insanı eğitme konusunda sayı olarak eksik kalıyordu" diye konuştu.

Türkiye'de "Diyabeti Durduralım" projesi kapsamında bir ilkin gerçekleştirilerek "Akran Eğitim Programı"nın hayata geçirildiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Diyabetin neden olduğu hasarları, diyabet hastalarını eğiterek en aza indirebiliriz. Bu kapsamda projenin ilk ayağı olarak 23 ilden yaklaşık 50 diyabetli hasta, diyabetle mücadele konusunda eğitim alacak. Daha sonra bulundukları şehirlerde diyabet okulları açarak, diğer diyabetli hastaları eğitecekler. Bu yılın sonunda 23 ilde 20 bin diyabetli hastanın eğitilmesini, toplamda ise 5 milyon hastaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Diyabetle nasıl mücadele edileceği konusunda eğitim alan hastalarda organ hasarı yüzde 40-50 oranında daha az. Çünkü bilinçli diyabet hastaları ne yemeleri gerektiğini, egzersiz yapmanın önemini, ilaçlarını nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlar. Eğitim almayan hastalar ise hastalıkta oluşan komplikasyonları daha fazla yaşıyor. Diyabet konusunda bilinç sahibi olmayan hastalarda maalesef ölüm oranı da daha fazla oluyor. "

Diyabet hastalarını eğitmenin Türkiye'nin sağlık bütçesinin azalmasını sağlayacağına işaret eden Yılmaz, "Diyabet ve bunun neden olduğu hastalıklar, Türkiye'nin sağlık bütçesinin yüzde 25'ini oluşturuyor. Hastaların eğitilmesi sağlık bütçesi üzerindeki yükü azaltır" diye konuştu.

Diyabetin Türkiye ekonomisinde oluşturduğu yükün şu an için yıllık 3 milyar doların üzerinde olduğunu bildiren Yılmaz, "Diyabeti Durduralım" projesiyle diyabet ve bunun neden olduğu yükü geleceğe dönük olarak azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı.

-"Diyabet 10 yılda yüzde 100 arttı"-

Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, dünyada diyabetli sayısının 220 milyona ulaştığını bildirdi.

Türkiye'de ise diyabetin Dünya Sağlık Örgütü'nün 2030 tahminlerini geçtiğini ve son 10 yılda yüzde 100'den fazla artarak 10 milyon kişiyi etkilediğini ifade eden Yılmaz, Türkiye ve dünyada büyük hızla yayılan diyabetin iyi tedavi edilmediği takdirde ciddi kalp damar hastalıklarına, böbrek bozukluklarına, körlüklere neden olabildiğini kaydetti.

Ankara'da iki gün devam edecek "Akran Eğitim Programı" kapsamında, hastalara, 25 hekim tarafından, diyabette tıbbi beslenme, Tip 1 ve Tip 2 diyabet beslenmesi, diyabette psikolojik sorunlar ve cevaplar, gebelik ve diyabet gibi birçok konuda bilgi verilecek.
CassTiaL Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler