THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Çocukta işitme kaybı

The.BaDBoY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
вєтα єνι вєвєğιм..;)
Mesajlar:
1.615
Konular:
366
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
359
Ticaret:
(0) %
26-08-2011 02:26
#1
Wink
Çocukta işitme kaybı
TANIM: Çocuğunuzun işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz. Aşağıdaki kontrol listesi, ******nuzun bir işitme kaybı olduğunun belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Her maddeyi dikkatlice okuyun ve sadece size, ailenize veya ******nuza uyan faktörleri dikkate alın.
İşitme kaybı için göstergeler:
Uyan her maddeyi kontrol edin.


Anne hamilelik sırasındaKızamıkçık, viral bir enfeksiyon ve grip geçirmiş


Alkollü içecek tüketmişYenidoğan (doğumdan ilk 28 güne kadar)Doğumdaki kilosu 1600 gramdan düşük


Yüz ve kulaklarının görüntüsü farklı


Doğumda sarılığı oldu ve kan değişimi uygulandı.


Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde beş günden fazla kaldı


Damardan iğne ile antibiyotik aldı


Menenjit geçirdiAilemdeErken yaşlarda olan veya gelişmiş, kalıcı veya ilerleyen işitme kaybı olan, bir veya daha fazla birey varBebeğim(29 gün ile 2 yaş arası)Damardan antibiyotik aldı.


Menenjit oldu


Nörolojik bir bozukluğu var


Kulaktan kanamanın olduğu veya olmadığı kafatası kırığı olan ciddi bir yaralanma geçirdi


3 aydan fazla süren, kulakta sıvının olduğu tekrarlayan kulak enfeksiyonu var.


Çevreye Cevap Verme (konuşma ve lisan gelişimi)Yenidoğan (doğumdan 6 aya kadar)Beklenmedik yüksek sesli gürültülerle irkilmiyor, hareket etmiyor, ağlamıyor veya her hangi bir şekilde tepki vermiyor.


Yüksek sesli gürültülerle uyanmıyor


Kendiliğinden sesleri taklit etmiyor


Sadece sesle sakinleştirilemiyor


Başını sesime doğru çevirmiyorKüçük bebeğim (6 ay-12 aya kadar)Sorulduğunda tanıdık kişi veya eşyaları gösteremiyor


Konuşma sesi çıkarmıyor yada konuşma sesi çıkarmayı bıraktı


12 aylıkken, “el salla” ,”elini çırp” gibi basit sözleri yalnız dinlemekle anlamıyorBüyük bebeğim (13 ay-2 yaş )Hafif bir sesle ilk seslenişte doğru yöne dönmüyor


Çevreden gelen seslere duyarsız


İlk seslenişte cevap vermiyor


Sese cevap vermiyor veya sesin nereden geldiğini anlıyamıyor


Tanıdık insanlar ve evde çevresindekiler için basit kelimeleri kullanmaya ya da taklit etmeye başlamadı.


Benzer yaştaki diğer çocuklar gibi ses çıkarmıyor ve konuşamıyor


Normal ses yüksekliğinde televizyon seyretmiyor


Anlama ve iletişim için kelimelerin kullanımında yeterli gelişmeyi göstermiyorNe Yapmanız Gerekir?Bu göstergelerden bir veya daha fazlasını tespit ettiyseniz, ******nuzun işitme kaybı olması ihtimali olabilir.Çocuğunuzda bu göstergelerden bir veya daha fazlası varsa, ******nuzu kulak muayenesi ve işitme testine ***ürmeniz gerekir. Bu herhangi bir yaşta, doğumdan hemen sonra bile yapılabilir.Bu faktörlerden hiçbirini belirlemediniz, fakat ******nuzun normal duymadığından şüpheleniyorsanız, ******nuzun doktoru endişelenmiyorsa bile ******nuzun işitmesini ölçtürün.İşitme kaybı olmasa bile testin ona bir zararı olmaz. Ne var ki, ******nuzda işitme kaybı varsa, geç teşhis konuşma ve lisan gelişimini etkileyebilir.Bu kontrol listesi maddelerinin hiçbiri bulunmasa bile işitme kaybı mevcut olabilir.18 yaşın altındaki bir çok çocukda farklı derecelerde işitme kaybı vardır. Siz ebeveynler ve onların ana babaları bebeklerinizdeki işitme kaybını keşfedecek kişilersiniz. Çünkü onlarla en fazla vakit geçiren sizsiniz. Eğer herhangi bir zaman bebeğinizin işitme kaybı olduğunu düşünürseniz bunu doktorunuzla görüşün.Bebeğinizin duyması profesyonel olarak herhangi bir yaşta test edilebilir. Bilgisayarlı işitme testleri yenidoğanları taramayı mümkün kılar. Bazı bebeklerin diğerlerine göre ortalamadan daha fazla işitme kaybı olasılığı vardır. Bu listedeki herhangi bir maddeyi belirlerseniz, mümkün olan en kısa zamanda ******nuza işitme testi yaptırmalısınız.Okula başlamadan önce tüm çocuklara işitme testi yapılmalıdır. Bu anne, baba veya ******n farketmediği hafif işitme kayıplarını ortaya koyabilir. Tek kulaktaki bir kayıp bu yolla saptanabilir. Böyle bir kayıp, belirgin olmasa da konuşma ve lisanı etkileyebilir.İşitme kaybı kulak kiri veya kulakta sıvı birikmesinden bile kaynaklanabilir. Bu tipte geçici işitme kaybı olan bir çok ******n, ilaç tedavisi veya küçük bir cerrahiyle işitmesi düzeltilebilir.Geçici işitme kaybının tersine bazı çocukların kalıcı olan sinir kaynaklı sağırlığı vardır. Bu çocukların çoğunluğunun bir miktar kullanılabilir işitmesi olur. Çok azı tamamen sağırdır. Erken teşhis, erken işitme cihazı uygulanması ve özel eğitim programlarına erken başlamak, ******n mevcut işitmesini en yüksek seviyeye getirmeye yardımcı olabilir.
CassTiaL Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler