İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

İnsan ömrünü uzatacak!

AKėLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
4.854
Konular:
3657
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
597
Ticaret:
(0) %
06-09-2011 19:47
#1
İnsan ömrünü uzatacak!


Araştırmacı, projenin meyvelerinin alınması ile gelecekte insan ömrünün 250 yıla kadar çıkarılmasının yolunun açılacağını belirtiyor!

ABD'de yürüttüğü kablosuz iletişim hatları ve uydu haberleşmesi araştırmaları dolayısıyla mühendislik bilimleri dalında bu yıl TÜBİTAK özel ödülünü alan Prof. Dr. Fuat Akyıldız, son araştırmasında bu çalışmalarını daha da ileriye ***ürerek insan vücuduna yerleştirilen nano aygıtların haberleşmesini sağlayacak proje ile hastalıkların daha oluşmadan teşhisine imkan verecek teknolojilerin alt yapısını hazırlıyor.

ABD'nin TÜBİTAK dengi kuruluşu NSF'ten bu çalışmaları için 3 milyon dolarlık destek alan Türk araştırmacı, projesinin 30 yıl sonra deneme çalışmalarının başlayacağını öngörüyor. Araştırmacı, projenin meyvelerinin alınması ile gelecekte insan ömrünün 250 yıla kadar çıkarılmasının yolunun açılacağını belirtiyor.

Bu yılın mühendislik bilimlerinde TÜBİTAK özel ödülünün sahibi olan ABD Atlanta'daki Georgia Teknoloji Enstitüsü Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Telekomünikasyon Grubu Başkanı, Geniş Bant ve Kablosuz Bilgisayar Ağı Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Fuat Akyıldız, ödüle, kablosuz haberleşme alanında gelecek nesil (3G, 4G, NG) kablosuz haberleşme ağları, kablosuz algılayıcı ağlar ve uydu haberleşmesi konularındaki uluslararası nitelikteki başarıları dolayısıyla layık görüldü.

İNSAN VÜCUDUNA EK HÜCRE YAPACAK, BUNLAR BİRBİRİYLE HABERLEŞECEK
Üç kıtada araştırmalar yapan ve pek çok merkezde de başkan olarak görev alan Akyıldız, son araştırma konusunun ise saç telinden daha ince özellikteki nano cihazların birbirleriyle nasıl iletişim kurabilecekleri üzerine olduğunu bildirdi.

Nanoteknolojinin son yıllarda büyük aşama kaydettiğini vurgulayan Akyıldız, dünyadaki çoğu nanoteknoloji araştırmacılarının genellikle nano materyaller ve nano-aletleri geliştirmeye çalışırken, kendi araştırmasının bunlardan çok ileri bir vizyonla bu aletler tam teşekküllü olarak piyasaya çıktığında birbirleriyle nasıl haberleşebilecekleri üzerine olduğunu kaydetti.

Mevcut iletişim tekniklerinin bu nano-ağlar için kullanılmasının imkansız olduğuna işaret eden Akyıldız, bu araştırmaya Amerika ve Avrupa Birliğinin büyük miktarlarda maddi yatırımlar yaptığını söyledi.

Nano-ağlar üzerine yapılan bu çalışmaların en ilginç olanının, ''insan ömrünün 250 yıla kadar çıkartılabileceği'' vizyonu olduğunu dile getiren Akyıldız, çalışmasına ilişkin şu bilgileri verdi:

''Bu nano aletler, insan vücuduna enjekte edilecek, akyuvarlar, alyuvarlar gibi yeni kan hücreleri olarak vücutta milyarlarca ek hücre olarak dolaşacak. Bunlar herhangi bir tümörde, hastalıkta, virüslere karşı kullanılacak. Bunların haberleşmesi, beraberce çalışmaları ilginç araştırma problemlerini kapsıyor. Moleküler iletişim adı altında gerçekleşen bu çalışma şu an bütün dünyaya yayılıyor.''

Çalışmasıyla insan vücudu içerisinde kablosuz iletişimin sağlanmasını hedeflediklerini belirten Akyıldız, moleküllerin bilgi paketleri ve biyolojik ortamın yayılım kanalı olarak kullanılmasına dayalı bu sistemin, sağlık alanında yürütülen diğer projelerle birleştiğinde kanserin yayılmasının takip edilmesi gibi amaçlarla kullanılacağını söyledi.

Yürüttükleri bir başka projede de uygulama alanlarından birinin ileri seviye hasta takibi olduğunu dile getiren Akyıldız, hastaların vücut ısısı, kan basıncı gibi değerlerinin doktorlar tarafından uzaktan takip edilebileceğini dile getirdi.

Çalışmalarının gerçekleşmesinin 25-30 yıl sürebileceğini belirten Akyıldız, ''Çünkü daha her şey yeni başlıyor. Ancak bugün anlattığım konular kesinlikle gerçekleşecek'' dedi.

Akyıldız, araştırmaları için iki ay önce ABD'nin TÜBİTAK dengi kuruluşu NSF'den 3 milyon dolarlık destek aldı.
---------------------
Siyahın kaderi suçlanmak, beyazın kaderi kirlenmek.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı