İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

‘Sözleşmeli profesör’e YÖK’ten vize çıktı'

eflatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
Öyle Güzel B'Yerden :)
Mesajlar:
1.742
Konular:
1309
Teşekkür (Etti):
45
Teşekkür (Aldı):
189
Ticaret:
(0) %
08-11-2011 00:57
#1
‘Sözleşmeli profesör’e YÖK’ten vize çıktı'
‘Sözleşmeli profesör’e YÖK’ten vize çıktı


Hocaları geri getirebilmek için yasa taslağı hazırlandı.YÖK, Tam Gün yasası nedeniyle özel hastaneleri tercih eden hocaları geri getirebilmek için yasa taslağı hazırladı.


Hocaları geri getirebilmek için yasa taslağı hazırlandı
YÖK, Tam Gün yasası nedeniyle özel hastaneleri tercih eden hocaları geri getirebilmek için yasa taslağı hazırladı. MEB’e sunulan taslağa göre, sözleşmeli olarak ders verecek hocalar kadrolulara göre ders başına 15 kat fazla ücret alacak

ÖZEL muayehenehane yasağı getiren ‘Tam Gün’ yasası çıktıktan sonra çok sayıda öğretim görevlisi üniversiteleri terk etmek zorunda kalmıştı. Buna çözüm arayan YÖK, Sağlık Bakanlığı ile görüşmüş, ‘sözleşmeli profesör’ seçeneği gündeme gelmişti. Uzun süredir konuyla ilgili çalışma yürüten YÖK, üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyelerinin durumuna ilişkin, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda düzenlemeler içeren bir kanun taslağı hazırladı. YÖK; 5947 sayılı “Tam Gün” yasasına bağlı olarak, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2955 sayılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu’nda yapılması öngörülen değişiklik önerilerini Milli Eğitim Bakanlığı’na taslak olarak sundu.

- 15 KAT FAZLA ÜCRET: Öngörülen değişikliğe göre, yükseköğretim kurumlarının kadro veya pozisyonlarında bulunmayan profesör ve doçentler, ihtiyaç duyulan alanlarda teorik ve uygulamalı eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak ve bu faaliyetlerin gerektirdiği işleri yapmak üzere üniversite yönetim kurulunun kararıyla yükseköğretim kurumlarında sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalıştırılabilecek.

Sözleşmeler, aylık çalışma süresi 40 saati geçmemek üzere bir yıla kadar yapılabilecek. Sözleşmeli öğretim üyelerine, yapacakları faaliyetin niteliğine göre devamlı statüde çalışan aynı unvanlı öğretim üyeleri için belirlenen ek ders ücretinin 15 katına kadar saatlik sözleşme ücreti ödenebilecek.

- GATA’YI DA KAPSIYOR: YÖK, 2955 sayılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu’nda da yeni düzenleme öngörüyor. Taslağa göre, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin de ihtiyaçlarının giderilmesi ve hizmetlerinde herhangi bir aksamaya mahal verilmemesi bakımından, yükseköğretim kurumlarındaki aynı usul ve esaslarla sözleşmeli öğretim üyesi çalıştırılması öneriliyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı