THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

1.90'lık basketçi boyunu 2 metre yapmak istiyor!

yeni12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2011
Nereden:
Bingöl
Mesajlar:
525
Konular:
108
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
52
Ticaret:
(0) %
01-12-2011 10:34
#1
1.90'lık basketçi boyunu 2 metre yapmak istiyor!

Bir zamanlar çok zordu ama yeni tekniklerle estetik amaçlı boy uzatmak da gündeme geldi. Prof. Dr. Metin Küçükkaya, 1.90 olan boyunu 2.05'e çıkarmanın hayalini kuran basketbolcuların olduğunu söylüyor
Boy uzatma yöntemleri; ortopedi profesörü Gavriil Abramovich İlizarov'un geliştirdiği teknikle dünyaya yayıldı. Şimdi pek çok farklı yöntem uygulanıyor ve başarılı sonuçlar alınıyor. Cüceler, tek bacağı kısa olanlar için uygulanan yeni tedaviler artık estetik amaçlı kullanılacak kadar gelişti. Florence Nightingale Hastanesi ve Bilim Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Küçükkaya, daha uzun görünmek isteyen insanlar için bu ameliyatların nasıl yapılabileceğini anlattı.

HER İSTEYENE YAPILMAZ
Eskiden hatta bir yıl öncesine kadar, estetik boy uzatma yapılmadığını söylemiştiniz. Şimdi yeni yöntemler sayesinde estetik amaçla da boy uzatma yapılabilir mi?
Yeni teknoloji uzatma çivileri ile eski yöntemlere göre güvenli ve etkili olarak boy uzatma yapılabilmesi; boyunu kısa gören birçok kişinin ilgisini çekiyor. Ancak bu işlem riskli, karmaşık, pahalı ve halen tartışmalı. Bu nedenle her isteyen "Ben boyumu biraz daha uzatmak istiyorum" diye yola çıkamaz. Psikolojik değerlendirmeler sonrası fiziksel olarak da uygun olan kişilere yapabiliyoruz. Gözlemlerimize göre, boy uzatma tedavisi uyguladığımız kişiler daha pozitif oluyor. 6-10 santimetrelik uzatma işlemi güvenli şekilde gerçekleştirilebiliyor.

SPORCU DİSİPLİNİ ŞART
Estetik amaçlı boy uzatma için en uygun adaylar kimlerdir? Herkese yapılabilir mi?
Boy uzatmaya en uygun kişiler; boyundan sık sık şikayeti olan ancak hayatlarının diğer kısımlarında mutlu, istekli ve başarılı olan insanlardır. Ancak bu kişilerin beklentilerinin gerçekçi olması gerekli... Bu kişiler, bir şekilde spor ile iç içe oluyor. Örnek vermek gerekirse; en uygun kişiler arasında, spor salonu sahibi olanlar sayılabilir. Onlar boy uzatma konusunda hem istekli oluyor, hem tedavi için zaman ayırabiliyor, hem de spora yatkınlıklarından dolayı sonuç çok iyi oluyor. Estetik amaçlı boy uzatma tedavisi; ancak en uygun kişiye mükemmel şartlarda, mükemmel teknikle yapıldığı zaman başarılı olabilir. Ameliyat sonrası rehabilitasyon dönemi çok önemli. Tedavi süreci, tamamen bir sporcu disiplini içinde geçiyor.

SPORA YATKIN KİŞİLER BOY UZATMAYA UYGUN
Estetik amaçlı olarak birinin boyunu en fazla kaç santimetre uzatabilirsiniz? Bu konuda üst sınırınız nedir?
Boy uzunluğu, herkese göre farklı bir ihtiyaç ama tıbben 1.50'nin altındaki boylar sorunlu olduğu için onları uzatarak işe başladık. Bazen insanlar kendilerine özgü ihtiyaçları nedeniyle uzama konusunda ısrar ediyorlar. Boyu 1.95 olan basketbolcu 2.05 olmak için kapımızı çalıyor.
Onların talebine nasıl yaklaşıyorsunuz?
Spora yatkın olan kişiler bu tedaviye en uygun adaylardır ama onlara öncelikle bu yöntemin zorluklarını anlatıyoruz. Çünkü uyguladığımız yöntemler yalnızca kemikleri uzatıyor. Kasların da bu sırada kemiklere uyum sağlaması gerektiği için haftada üç gün fizik tedavi gerekiyor. Yoksa kemik uzar ama kaslar uzamazsa büyük sorunlar yaşanabilir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler