İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Uyku Vücudun Resterasyonudur

EcLipsee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2011
Yaş:
25
Mesajlar:
1.359
Konular:
591
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
01-12-2011 20:30
#1
Uyku Vücudun Resterasyonudur
ludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Uyku Laboratuvarı sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Karadağ, açılışta, toplantının yapıldığı saatte dünyada yaklaşık 1 milyar kişinin uyuduğunu, yani dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin halen uykuda olduğunu söyledi.
Bir insanın ömrünün üçte birini uyuyarak geçirdiğini anlatan Karadağ, asırlardan beri ihmal edilmiş uyku tıbbının teknolojik gelişmelerin etkisiyle dünyada son 40 yılın en popüler konularından biri olduğunu ifade etti. Karadağ, dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de bilim adamlarının uyku kousunda çok önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Uykunun organizmanın dinlenmesini sağlayan bir hareketsizlik hali olmasının yanı sıra tüm vücudu yaşama yeniden hazırlayan bir yenilenme dönemi olduğunu belirten Karadağ, şöyle konuştu:
”Biyolojik saatin bir gereği olarak, günlük yaşamın bir parçasını oluşturan uyku, vücutta tam bir restorasyon işlemi gerçekleştirmektedir. Yapılan çalışmalarda derin uykuda vücutta protein sentezinin, hücre mitozunun ve büyüme hormonunun salgılanmasının arttığı, buna karşılık adrenalin ve yıkıcı hormonların salgısının azaldığı gösterilmiştir.”
Uykunun aslında pasif bir dinlenme olayı olmadığının ve uyku sırasında vücutta birçok aktivitenin sürdürüldüğünün, uyku bozukluklarının da birçok hastalığın gelişmesinde ve şiddetinin artmasında etkili olduğunun artık bilindiğini anlatan Karadağ, bu nedenle uyku bozukluklarının tedavisinin daha fazla önem kazandığını dile getirdi.
Türk Uyku Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Kaynak da, derneğin kurulduğu yıllarda bu tarz toplantılar düzenledikleri zaman dinleyici bulma sıkıntısı çektiklerini anlattı.
Gelişen teknolojiyle birlikte artık hekimlerin uyku konusuna daha fazla ilgi duymaya başladıklarını ve toplantı taleplerinin artık hekimlerden geldiğini kaydeden Kaynak, şunları söyledi:
”Bu, artık dünyadaki gelişmelere karşı çıkamadığımızın göstergesi. Dünyadaki gelişme, ne yaparsak yapalım sonunda ülkemize de yansıyor. İster istemez bugüne kadar bu konuya duyarsız kalanlar da artık uyku konusuyla ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Biz uykuyla ilgileniyoruz. Hem hastanın bilmediği dönemde hem de hekimin bilmediği dönemde ortaya çıkan olayları inceliyor olmak çok özel birşey” diye konuştu.
İstanbul, İzmir, Ankara, Erzurum ve Bursa’dan doktorların katıldığı toplantıda, uykuyla ilgili çeşitli sorunları ele alan olgu sunumları yapıldı.
---------------------
Bu Maskenin Altında Bir Yüz Var...
Ancak Benim Değil.
Ne Altındaki Kaslardan Daha "Ben"dir O Yüz...
Ne de Altındaki Kemiklerden.
Bu Maskenin Altında Etten Daha Fazlası Var.
Bu Maskenin Altında Bir Fikir Var!
Ve Fikirler Kurşun Geçirmez!..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı