İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Radyasyon ile yaşıyoruz

EcLipsee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2011
Yaş:
25
Mesajlar:
1.359
Konular:
591
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
01-12-2011 20:30
#1
Radyasyon ile yaşıyoruz
Radyasyon hayatımızın artık her aşamasına girmiş durumda.Öyle ki, evimizde kullandığımız ve yanıbaşımızda olan herşeyde az ya da çok radyasyon olayına ne yazık ki rastlıyoruz…İşte hayatımızı paylaştığımız radyasyonlu eşyalar…
Bebek Alarmları
Bebek alarmları ünitesi beşikten en az 1 metre uzata durmalıdır.Çocukları izleme alarm sistemleri, radyo frekanslı enerji yayarlar.
Alarm ve radyolar
Yataktan kalkıp bakmak biraz zor olsa da , beyine gereksiz radyasyon yollamamak için elektrikle çalışan alarmlı saat ve radyoların yataktan en az 1.5 metre uzaklıkta olması gerekmektedir.Pilli olanlar daha çok manyetik alan üretmektedir.
Bilgisayar monitörleri
Son yıllarda piyasada düşük radyasyonlu ekranlar bulmak mümkündür.Bu konuda MPR2 adıyla anılan İsveç standartlarında ekran önünde 50 cm ötede 25 V/m elektrik alanı ve 2.5 mG manyetik alanından daha az emisyon limiti önermiştir.üm bilgisayar monitörlerinden ev de ya iş de olsun farketmez, 1 metreden daha yakın durmamalısınız.
Laptop
Genellikle düşük seviyede alan üretirler.Ancak adaptör bağlantısı yapıldığında ,metre başına birkaç yüz voltluk elektrik enerjisi üretirler.
Bilgisayar Oyun Setleri
Bu tür oyunların setleri prize bağlı olduğu için yüksek şiddette denebilecek elektrik alanı üretirler.Kullanılmadıkları zaman da fişten çekilmeleri gerekir.
Elektrik Fırınları
Çalışmaları esnasında yakınlarında mikrotesla seviyesinde hayli yüksek derece de manyetik alan üretirler.
Yatak Odası Aydınlatması
Yatak odasını başucundaki matal başlıklı lambalar iki telli kabloları nedeniyle hayli yüksek seviyede elektrik üretirler.
Fotokopi Makinaları
Fotokopi makinaları yakınlarında şiddetli manyetik alan üretirler.Makinenin arkasında 50 cm den daha yakında durulmamalıdır.
Elektrikli Süpürgeler
Elektrikli süpürgeleri, 30 cm uzaklıkta yaklaşık 20 mikroteslaya kadar manyetik alan üretirler.El ile tutulan süpürgeler ise vücuda yakın olması nedeniyle daha etkili emisyon verirler.
Çamaşır Makineleri-Bulaşık Makineleri
Bu tür cihazlar yakınlarındaki birkaç mikrotesla seviyesinde manyetik alan üretirler, bu nedenle makineler çalışırken ve bilhassa çalışmya başlarken çok yakınlarında bulunulmamması uygun olur.
Dikiş Makineleri
Dikiş makinelerinin motorları ,manyetik alan kaynağı olup, fişleri de elektrik alan üretir. El ile tutlan elektrikli süpürgeler ise, vücuda yakın olmasından dolayı daha etkili emisyon verirler.
---------------------
Bu Maskenin Altında Bir Yüz Var...
Ancak Benim Değil.
Ne Altındaki Kaslardan Daha "Ben"dir O Yüz...
Ne de Altındaki Kemiklerden.
Bu Maskenin Altında Etten Daha Fazlası Var.
Bu Maskenin Altında Bir Fikir Var!
Ve Fikirler Kurşun Geçirmez!..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı