İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kendini ifade edemeyen kadın psikolojik sorun yaşı

EcLipsee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2011
Yaş:
25
Mesajlar:
1.359
Konular:
591
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
02-12-2011 18:19
#1
Kendini ifade edemeyen kadın psikolojik sorun yaşı
VAN (İHA) - Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Erol Bozhüyük, Van'da en fazla konversiyon ve somatizasyon türü rahatsızlıkların yaygın olduğunu, bu tür rahatsızlıkların daha çok düşük sosyo-ekonomik düzeyde olan insanlar arasında görüldüğünü belirterek "Kişinin kendi duygu ve düşüncelerini ifade edememesi bilinçaltından kaynaklanan bayılmalara sebep olmaktadır" dedi.


Van'daki kadınlarda gözlenen psikolojik rahatsızlıklar ve sebepleri konusunda İHA muhabirinin sorularını cevaplandıran Dr. Erol Bozhüyük, Van'da bu tür rahatsızlıkların daha çok kırsal alanlarda kadının eşiyle anlaşamaması, eşinden şiddet görmesiyle oluştuğunu belirtti. Genç kızların sevdiği kişiyle evlendirilmemesi ve kayınvalidenin gelin üzerinde hakimiyet kurma çabasından rahatsız olan yeni evli bayanlarda daha fazla psikolojik sorunlar görüldüğünü anlatan Dr. Bozhüyük "Bu sorunlarla karşılaşan bayanlarımız kendilerini ifade edemediklerinden, bu yörede kültürel bir faktör olan büyüklerine ve eşine söz söyleme yönünden kısıtlandıklarından ayrıca çevresi tarafından ayıplanma endişesi yaşadığından bu sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların ortaya çıkmasında sadece kişinin çevresi değil, hastanın beyninde fonksiyon bozukluğu olması, ayrıca farklı kültür ve eğitim seviyelerine sahip olmaları da farklı farklı psikolojik sıkıntıları tetikleyebiliyor. Bu sıkıntıları yaşayan hastalarımız duygu ve düşüncelerini sözle değil de beden diliyle yani bilinçaltından kaynaklanan bayılmayla ifade ediyorlar" dedi.

Nedeni olmaksızın meydana gelen somatizasyonun, baş, kol ve bacak gibi vücudun belirli yerlerinde ağrı şeklinde kendini gösterip psikolojik kökenli ağrıya etki ettiğini, bu hastaları yatırmama taraftarı olduklarını anlatan Psikiyatri Uzmanı Dr. Erol Bozhüyük şunları söyledi:


KADIN SIKINTI DUYDUĞUNDA EŞİ BUNU HİSSETMELİ
"Çünkü evde olan sorunun evde çözülmesi daha doğrudur. Ayrıca yatırmak faydadan çok zarara dönüşüyor. Bu tür rahatsızlıklarla gelen bireyleri yatırdığımızda birey hasta rolüne girip bundan kolay kolay kurtulamıyor. Kadın sıkıntı duyduğunda eşinin bunu hissedebilmesi lazım. Kadınlar istenmeyen şeylerle zorlanmamalı ayrıca kadın kendini ifade edebilme kapasitesine sahip olmalı ve buna olanak verilmelidir. Kadın kendini ifade edemeyip bayıldığında eşi ve çevresindekiler tarafından ilgi görüyor. Ama bu ilgiyi kişinin hasta olmadığı zamanlarda da gösterilmesi, kişinin bayılmasını tamamı ile ortadan kaldırıp bu tür sorunlarında yaşanmasına sebebiyet vermeyecektir
---------------------
Bu Maskenin Altında Bir Yüz Var...
Ancak Benim Değil.
Ne Altındaki Kaslardan Daha "Ben"dir O Yüz...
Ne de Altındaki Kemiklerden.
Bu Maskenin Altında Etten Daha Fazlası Var.
Bu Maskenin Altında Bir Fikir Var!
Ve Fikirler Kurşun Geçirmez!..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı