İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Türkiye'nin tansiyon haritası açıklandı

EcLipsee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2011
Yaş:
25
Mesajlar:
1.359
Konular:
591
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
02-12-2011 18:20
#1
Türkiye'nin tansiyon haritası açıklandı
Türkiye'nin tansiyon haritası açıklandı
Bursa - Türkiye'de, her 3 yetişkinden birinde rastlanan yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlığının en çok İç Anadolu, en az ise Doğu Anadolu Bölgesi'nde görüldüğü bildirildi. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ülver Derici, önemli bir halk sağlığı problemi olan hipertansiyondan, toplumun büyük kısmının etkilendiğine işaret etti.

Aşırı tuzlu beslenme, ayak üstü yemek yenen yerlerdeki tuz ve kolesterol oranı yüksek gıdalarla beslenme, lifli gıda tüketiminin giderek azalması, hareketsizlik, spor yapmamak, artan kilolar ve şeker hastalığı saptananların oranının artması gibi nedenlerle, hipertansiyonun görülme oranının da gittikçe arttığını vurgulayan Derici, hipertansiyonun başlı başına bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıklara eşlik edebileceğini de anımsattı. Derici, hastalığın baş-ense ağrısı, kulaklarda çınlama, kafada dolgunluk hissi, çarpıntı, kendini kötü hissetme, görme bozukluğu gibi şikayetler yaratabileceği gibi hiçbir yakınma yaratmaksızın da kendini gösterebileceğini belirtti.

Tedavi edilmeyen hipertansiyonun, kalp büyümesi, krizi ve yetmezliği, beyin içi damarlarda tıkanma ve kanamaya bağlı felç, körlük, böbrek yetmezliği gibi ölümcül sonuçlara yol açabileceğine dikkati çekerek, "Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizdeki her 4 ölümden birinin nedeni hipertansiyondur. Dünya geneline baktığımızda ise hipertansiyon her yıl 7,6 milyon kişinin ölümüne, 90 milyon kişinin maluliyetine yol açmaktadır" diye konuştu.Dernek olarak yaptıkları çalışmada, 18 yaşın üzerindeki her 3 erişkinden birinde hipertansiyon bulunduğunu tespit ettiklerini kaydeden Doç. Dr. Ülver Derici, yaş ilerledikçe hipertansiyon görülme oranının belirgin olarak arttığını dile getirdi. Derici, kadınlarda hipertansiyon oranının erkeklere göre daha yüksek olduğunu, beden kitle indeksi arttıkça da hipertansiyonun görülme oranının da paralel şekilde arttığını ifade etti. İç Anadolu'nun, hipertansiyonun en çok görüldüğü bölge olduğunu bildiren Derici, "Bu bölgeyi, Marmara ve Karadeniz bölgeleri takip ediyor. Hastalığın en az görüldüğü bölge ise Doğu Anadolu Bölgesi" dedi.

TEDAVİ İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ

Hipertansiyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine işaret eden Derici, ilaç kullanımını hastayı takip eden hekimin gerektiği zaman tedaviye ekleyeceğini, ancak ilaç tedavisinden önce hastaların yaşam tarzlarını
değiştirecek önlemleri alması gerektiğini vurguladı. Derici, bu önlemleri, "sigaranın kullanımına son verilmesi, kilo verilmesi ve kilonun korunması, aşırı alkol tüketiminin azaltılması, fiziksel egzersiz yapılması, tuz alımının kısıtlanması, meyve ve sebze tüketiminin artırılması ve doymuş/total yağ tüketiminin azaltılması" olarak sıraladı.
---------------------
Bu Maskenin Altında Bir Yüz Var...
Ancak Benim Değil.
Ne Altındaki Kaslardan Daha "Ben"dir O Yüz...
Ne de Altındaki Kemiklerden.
Bu Maskenin Altında Etten Daha Fazlası Var.
Bu Maskenin Altında Bir Fikir Var!
Ve Fikirler Kurşun Geçirmez!..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı