İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hasta Hakları

puriya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2007
Nereden:
Microsoft TR
Yaş:
35
Mesajlar:
3.429
Konular:
1149
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
377
Ticaret:
(0) %
12-12-2011 04:52
#1
Hasta Hakları

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, “Yaptığımız araştırmalarda hastalarda memnuniyet oranı yüzde 75'lere çıkmış durumda. Yatarak tedavi gören hastalarda ise bu oran yüzde 90'ların üzerinde” dedi.Hasta Hakları Savunma Araştırma ve Geliştirme Derneği (HAKSAD) ile Sağlık Akademisyenleri Derneğince düzenlenen 3. Uluslararası Hasta Hakları Kongresi, Antalya'nın Kemer ilçesinin Göynük beldesindeki bir otelde başladı.
Kongrenin açılışında konuşan Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, 2002'de Türkiye'deki hastanelerde hasta hakları birimleri ya da kurulları bulunmadığını söyledi.
Kapuağası, 2004'te 36 hastanede, 2006'da Türkiye'deki bütün hastane ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde hasta hakları birimleri ve kurulları oluşturduklarını, bu konuda çok kısa sürede büyük gelişme sağladıklarını belirtti.
Hasta memnuniyetini artırma çalışmalarında 2003'ten bu yana hızlı bir gelişme kaydettiklerini ifade eden Kapuağası, “Yaptığımız araştırmalarda hastalarda memnuniyet oranı yüzde 75'lere çıkmış durumda. Yatarak tedavi gören hastalarda ise bu oran yüzde 90'ların üzerinde” dedi.
Kapuağası, hastaların haklarını hangi yöntemlerle arayacağının hastaya iletilmesi gerektiğini belirterek, toplumun bu konuda yoğun olarak eğitilmesi gerektiğini bildirdi.

HASTA MAHREMİYETİNE TEKNOLOJİNİN ETKİSİ

HAKSAD Genel Başkanı Nazmi Tutal ise sağlık hizmetlerine herkesin kolayca ulaşmasının önünün açılması gerektiğini kaydetti. Tutal, derneğin tek başına yeterli olmadığını, hasta haklarının geliştirilmesi için eğitim çalışmalarının artırılması gerektiğini ifade etti.
Sağlık Akademisyenleri Derneği Başkanı Seval Akgün ise hasta haklarının Türkiye'de 1998'den bu yana tartışılmaya başlandığını söyledi.
Hastanelerde hasta hakları birimleri oluşturulduğuna dikkati çeken Akgün, bu birimlerin hastanın şikayetlerini, beklentilerini öğrenmeyen çalışan bir yaklaşım içinde olduğunu bildirdi.
Hasta mahremiyeti ve hasta verilerinin paylaşılması konusunda teknolojinin gelişmesiyle birtakım sıkıntılar yaşanmaya başladığını kaydeden Akgün, “Teknoloji, hastaların memnuniyetini, tanı ve tedavilerini etkin biçimde yapılanmasını sağlıyor ama hasta mahremiyetini de olumsuz etkiliyor” dedi.
Türkiye'de sağlık otoriterlerinin katkıları ve dünyada sağlık alanında yaşanan gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarıyla hastaların haklarından önemli oranda haberdar olduğunu ifade eden Akgün, hastaların haklarından olduğu kadar sorumluluklarından da haberdar olması gerektiğini, sorumluluklarını yerine getirmeden haklarını arayan hastaların sağlıkçılara yaklaşımlarında olumsuz tavırlar görüldüğünü belirtti.

TIPTA SIR SAKLAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Kongrede “Sağlık Hizmetlerinde Hasta Mahremiyeti ve Sır Saklama Yükümlülüğünün önemi” başlıklı sunum yapan Gazi Üniversitesi Tıp Etiği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, tıpta sır saklama yükümlülüğünün binlerce yıl öncesine dayandığını söyledi.
Hastaların sağlık sorunlarına çözüm bulunması için bazen çok özel bilgilerini doktorlara söylemek zorunda kaldıklarına değinen Çobanoğlu, “Hasta olma anlarımız en özel şeylerimizle karşımızdaki insana kendimizi teslim ettiğimiz anlardır. En çaresiz, güçsüz olduğumuz durumlar genellikle hasta olduğumuz durumlardır. Burada doktor olarak insan hakları gereği gizliliğe önem vermemiz gerekiyor. Sağlık mensupları mesleği nedeniyle öğrendiği bir sırrı taşımak ve gizlemek zorundadır” dedi.
“Elinde bıçakla başka birinin vücudunu kesme yetkisi hekimler dışında başka bir mesleğe verilmemiştir” diyen Çobanoğlu, şunları kaydetti:
“Hekimler olarak bedensel mahremiyeti, hasta o durumu düşünemez durumdaysa bile korumakla yükümlüyüz. Özellikle acil servislerde bu konuya dikkat etmeliyiz. Hastaneler birçok hizmetin bir arada sunulduğu çok işlevli önemli toplumsal yapılardan birisidir. Burada çeşitli hizmetlerin görülmesi için taşeron firmalar görevlendiriliyor. Sağlıkla ilgili olan her bireyin 'etik yükümlülük' eğitimi alması gerekiyor. Temizlik işlerinde çalışan işçilerin bile bedensel mahremiyetin sağlanması konusunda herhangi bir sağlık çalışanı gibi özenli olmadığı durumlar yaşıyoruz. Taşeron firmalar aracılığıyla çeşitli işler için hastaneye gelen işçilere eğitim verilmeli. Yoksa gazete haberi olarak okuduğumuz çeşitli olumsuz örnekler yaşayabiliyoruz.”
Kongre, 10 Aralıkta sona erecek.
---------------------
"Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur."
(M.KEMAL ATATÜRK)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı