İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

En iyi cerrah kaç yaşında olmalı?

ZeRooCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
2.627
Konular:
1273
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
304
Ticaret:
(0) %
31-01-2012 17:49
#1
En iyi cerrah kaç yaşında olmalı?


Araştırma, yaşları 35-50 arasında olan cerrahların, daha genç ve daha yaşlı meslektaşlarına göre daha güvenli sağlık hizmeti verdiğini gösterdi.
Bmj.com’da yayınlanan çalışmaya göre, uzmanlar performanslarının en üst noktasına, genellikle 30-50 yaş arasındaki zaman diliminde ya da uzmanlık alanlarında yaklaşık olarak 10 yıllık bir deneyime sahip olduklarında ulaşıyor. Ancak az sayıda çalışma, klinisyenlerin deneyim durumlarıyla performansları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeye aldı.
Medimagazin’de yer alan haberde, Fransa’daki Lyon Üniversitesi’nde çalışmakta olan Dr. Antoine Duclos, Dr. Jean-Christophe Lifante ve arkadaşları, cerrahların deneyimleri ile tiroid ameliyatları sonrasındaki postoperatif komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladıkları çalışmalarında, Fransa’daki beş hastanede görevli 28 cerrahın yapmış olduğu 3 bin 574 tiroidektomi ameliyatını incelediler. Cerrahların yaş ortalaması 41 olarak saptandı ve ortalama iş deneyimleri 10 yıl idi. Araştırmacılar, bir yıllık süre içinde tiroid cerrahisinin iki büyük komplikasyonunu ameliyattan 48 saat sonra ve altı ay sonra olmak üzere iki kere değerlendirdiler.
CERRAH PERFORMANSI YILDAN YILA DEĞİŞEBİLİR
Değerlendirmeye alınan komplikasyonlar ses kısıklığına neden olan rekürrent laringeal sinir zedelenmesi ve hipoparatiroidizm olarak belirtildi. Araştırmacılar, hastaların bütün bilgilerini kaydettiler ve cerrahların eğitim altyapıları ile profesyonel deneyimlerini saptadılar. Cerrahi performansı vakanın tipi ve karmaşıklığına göre düzeltilerek değerlendirildi.
Yeterince deneyimi olmayan cerrahlar ya da 20 yıl ve üzerinde mesleki deneyimi olan cerrahların ameliyat ettiği hastalarda tiroid cerrahisi sonrasında kalıcı komplikasyon gelişme riskinin daha yüksek olduğu saptandı. Araştırmada, mezuniyetinden sonra 5-20 yıl geçen cerrahların performanslarının daha iyi olduğu, bu cerrahların yaşlarının da 35-50 yıl arasında olduğu belirlendi. Araştırmacılar, bilinmeyen ya da ölçülemeyen faktörlerden kaynaklanan komplikasyon oranlarındaki varyasyonların ortaya konabilmesi için ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirttiler.
Cerrahların meslek yaşamları boyunca performanslarının değiştiğini saptayan araştırmacılar, deneyimlerin pasif olarak elde edilmesi halinde cerrahların en üst düzey performansa ulaşamadıklarını ifade ettiler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı