İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Migren aşırı duyarlı ve titiz insanların kaderi

ZeRooCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
2.628
Konular:
1273
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
305
Ticaret:
(0) %
01-02-2012 15:00
#1
Migren aşırı duyarlı ve titiz insanların kaderi


Migren, Mükemmelliyetçi insanların kaderi
Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde de olsa baş ağrısı şikayeti yaşıyor. Ancak bazıları için baş ağrısı, sıklığı nedeniyle hayatı kabusa çevirebilen bir sorun haline geliyor. Öyle ki gerek acil servisler, gerekse polikliniklere başvuran hastaların arasında en sık rastlanan yakınma baş ağrısı. Baş ağrısının hiçbir zaman hafife alınmaması gerektiğine özellikle dikkat çekiyor. Çünkü günlük iş gücünü ve yaşam kalitesini bozmasının yanı sıra, yaşamı tehdit eden beyin tümörü, beyin kanaması, menenjit ve beyin-damar sorunları gibi pek çok sorunun önemli bir belirtisi olabiliyor. En sık görülen tiplerinden biri olan migrenin altında ise genetik etkenlerin yanı sıra hassaslık, alınganlık ve mükemmeliyetçilik yatıyor.

Migren özel hayatı da iş yaşamını da tehdit ediyor
Migren, kişinin iş, aile ilişkileri ve çalışma performansını bozuyor. Bu nedenle de sadece sağlık değil, sosyo-ekonomik bir sorun olarak da karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ABD'de migrene bağlı iş gücü kaybı yılda 13 milyar, ülkemizde ise 200 milyon dolar civarında. Migrenin kadınlarda görülme sıklığı yüzde 15-20, erkeklerde yüzde 10, Çocuklarda; 7 yaş öncesinde yüzde 2,5, 7 yaş ile ergenlik arasında ise yüzde 5. Yaşın ilerlemesi ile birlikte migren krizlerinde azalma oluyor.

Migrenin düşmanı lodos
Migren, özellikle hassas, alıngan, dış olaylardan fazla etkilenen, yaptığı işi en iyi şekilde yapmak isteyen, mükemmeliyetçi kişilerde daha çok görülüyor. Ayrıca stres, açlık, kirli hava, lodos, uykusuzluk gibi sebepler de migreni tetikleyebiliyor.
ZeRooCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
2.628
Konular:
1273
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
305
Ticaret:
(0) %
01-02-2012 15:00
#2
Migrenin tedavisi mümkün
Migren, uzun yıllar tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak tanımlanıyordu. Ancak son yıllarda migren tedavisinde yeni gelişmeler yaşandı.
Migren krizi esnasında yapılan atak tedavisi. Migren krizinden korunma tedavisİ.

Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yakınmaları ile gelen bir hastada ilk yapılacak şey bu ağrıyı durdurmak. Ağrı kesiciler bu konuda fazla etkili olmuyor. Son yıllarda triptanlar başlığı altında kullanıma sunulan ilaçlar ise migren baş ağrılarını dindirmekte oldukça yararlı oluyor. Özellikle baş ağrısı şiddetlenmeden alındığı takdirde 20-30 dakikada ağrıyı dindiriyor.

Migren krizlerinden korunmada ise kan sulandırıcı ilaçlar, beta bloker ve antidepresif ilaçlar migren krizlerinin sıklığını ve şiddetini ciddi ölçüde azaltıyor. Tabi ki tüm bu ilaçların uzman bir hekim tarafından önerilmesi gerekiyor. Ayrıca bu hastalarda davranış terapileri de yararlı olabiliyor.

Gerilim tipi ağrılar haftalarca sürebiliyor
Migrenin yanı sıra gerilim tipi baş ağrıları da son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu tip ağrıların en büyük sebebi stres. Ağrı genellikle tüm başı sarıyor. Bazen bu ağrıya bulantı eşlik edebiliyor. Ancak kusma meydana gelmiyor. Gerilim tipi ağrılar haftalarca sürebiliyor. Bu ağrı tipinde ışık ve gürültüden rahatsız olma ve ırsiyet faktörü bulunmuyor. Antidepressif ilaçlar, bazense kas gevşeticiler yararlı oluyor. İnatcı vakalarda ise bio-feedback ve gevşeme tedavilerinden de yararlanılabiliyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı